Sejm przyjął w piątek korzystne dla pacjentów rozwiązania. Zwrot kosztów leczenia za granicą będzie możliwy także w wypadku zabiegów wykonanych przed wejściem w życie ustawy wprowadzającej tzw. dyrektywę transgraniczną, ale po wejściu w życie unijnego prawa, czyli po 25 października 2013 r. Polska spóźniła się bowiem z jego wprowadzeniem. Taką poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyjęli posłowie.

Od momentu wejścia w życie dyrektywy resort zdrowia oraz NFZ przekonywały, że dopóki nie zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca te przepisy, nie ma podstaw prawnych do zwrotu kosztów leczenia za granicą.

Pomimo braku przepisów krajowych niektórzy pacjenci już skorzystali z leczenia za granicą i złożyli do NFZ wnioski o zwrot kosztów. Do tej pory wpłynęło ich przeszło 100. Opiewają one na kwotę ponad 2 mln zł. Większość wniosków dotyczy zabiegu usunięcia zaćmy.

Ustawa umożliwia pacjentom zwrot kosztów leczenia w innych państwach UE wyłącznie świadczeń gwarantowanych w Polsce. Podstawą ma być rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot wykonujący działalność leczniczą.

etap legislacyjny: skierowano do podpisu prezydenta