Taką informację przekazała rozgłośni Tine Hollevoet, rzeczniczka Prokuratury Europejskiej (EPPO).
Prokuratura Europejska jest niezależnym organem Unii Europejskiej odpowiedzialnym za ściganie przestępstw popełnianych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. Ściga m.in. oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy i korupcję. Wszczyna postępowania przygotowawcze, wnosi akty oskarżenia i pełni funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami państw członkowskich Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Minister sprawiedliwości prokurator generalny ogłosił nabór kandydatów na stanowisko prokuratora europejskiego.
W Polsce EPPO ma prowadzić dochodzenia dotyczące przestępstw naruszających interesy finansowe Unii popełnionych po 1 czerwca 2021 roku. Polska dołączyła do EPPO od 29 lutego br. Dochodzenia w Polsce mają ruszyć 20 dni po mianowaniu przez Radę Prokuratora Europejskiego z Polski, który będzie pełnił funkcję w Luksemburgu. Oprócz niego w Polsce będzie działać 24 prokuratorów europejskich, którymi zostaną prokuratorzy okręgowi. Będą funkcjonować w trzech lub czterech biurach Prokuratury Europejskiej w naszym kraju. Teraz okazuje się, że nie wszyscy mogą liczyć na etaty w EPPO.
Prokuratura Europejska w tym roku nie udźwignie członkostwa Polski
Według RMF, Prokuratura Europejska skarży się na to, że ma zbyt mało pieniędzy w budżecie na zatrudnienie Polaków. Mimo, że w związku z przystąpieniem Polski i spodziewanym przystąpieniem Szwecji EPPO wnioskowała do KE i Rady UE o zwiększenie budżetu o 7,8 mln euro, to otrzymała jedynie 3,6 mln euro. Taką decyzję otrzymała w tym tygodniu.