Do czego może się przydać sztuczna inteligencja?

AI może rozwiązać wiele problemów społecznych, wspierając instytucje państwowe w takich sferach jak ochrona zdrowia czy wymiar sprawiedliwości. By tak się stało, potrzeba jednak dużo wysiłku i refleksji badaczy oraz regulatorów.

Publikacja: 11.05.2023 12:24

Szkoły programowania stawiają na kursy online

Szkoły programowania stawiają na kursy online

Foto: Pixabay

Tej kwestii poświęcone było spotkanie: “Przyjazna strona AI. Dlaczego sztuczna inteligencja powinna rozwijać się w sposób zrównoważony”, zorganizowane przez IDEAS NCBR. Jest to ośrodek badawczo-rozwojowy powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym.

Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon, wskazała że choć systemy oparte na IA mogą być bardzo przydatne w monitorowaniu przestępczości, to ostateczne decyzje jak na nią reagować, powinny pozostać w rękach ludzi – polityków i sędziów. Zwróciła również uwagę, że wytrenowanie algorytmów na danych pobieranych wyłącznie w legalny sposób, jest obecnie niemożliwe. Dlatego, jeśli sztuczna inteligencja miałaby służyć rozwiązywaniu społecznych problemów, powinna ona mieć dostęp do danych z publicznych rejestrów, ale wyłącznie w celu realizacji konkretnych celów, przede wszystkim badawczych.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego