Rzecznik Adam Bodnar alarmował w piśmie do resortu, że pandemiczna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego kolejny raz wyrugowała czynnik społeczny z wymiaru sprawiedliwości.
Na mocy wskazanych przepisów wprowadzono regułę, że w pierwszej i drugiej instancji sąd rozpoznaje sprawy w składzie jednego sędziego. W taki oto sposób z sal rozpraw usunięto nie tylko profesjonalnych sędziów, ale i właśnie ławników. Regulacja ma obowiązywać przez rok od zakończenia pandemii.
Czytaj też:
Ławnicy sądowi: władza chce się nas pozbyć
Rzecznik praw obywatelskich wraz m.in. z Naczelną Radą Adwokacką, Stowarzyszeniem Prokuratorów?w Lex Super Omnia czy Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia wystosowali 7 lipca memorandum w sprawie prawa obywatela do sądu. Wskazano w nim, że pod pozorem walki z koronawirusem ustawodawca wprowadził niekonstytucyjne rozwiązania, kiedy jednocześnie zdecydowano się na odmrożenie działalności publicznej. Zwrócono przy tym uwagę, że zmiany likwidujące zasadę kolegialności składów sądowych, także poprzez odstąpienie od udziału czynnika społecznego, trudno uznać za zgodne art. 182 Konstytucji RP.