Powódź 2024. Prawa pracowników, obowiązki pracodawców

Osoby dotknięte skutkami powodzi oraz angażujący się w pomoc powodzianom mogą korzystać z licznych uprawnień. Wsparcie deklaruje też ZUS.

Publikacja: 17.09.2024 04:34

Powódź 2024. Lądek Zdrój

Powódź 2024. Lądek Zdrój

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Oprócz kwestii związanych stricte z ratownictwem i pomocą poszkodowanym zainteresowanie budzą też jej aspekty pracownicze.

Nowe regulacje: dodatkowe dwa dni wolnego dla powodzian

Przydatne mogą się okazać uprawnienia wynikające z nowelizacji kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r., poz. 641), która weszła w życie 26 kwietnia 2023 r. Chodzi m.in. o dwa dni (albo 16 godzin) zwolnienia od pracy w roku przysługujące z powodu działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W tym okresie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy pensji.

– Może on zatem z tego zwolnienia skorzystać, gdy np. doszło do zalania jego domu i konieczna jest jego obecność na miejscu – wyjaśnia Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski.

To jednak krótki czas, zważywszy na rozmiar klęski na niektórych obszarach.

Dlatego mec. Katarzyna Wilczyk sugeruje dodatkowe rozwiązanie. – Pracownik może także zawnioskować do pracodawcy o urlop na żądanie (maksymalnie 4 dni w roku kalendarzowym). W grę wchodzi również urlop wypoczynkowy – dodaje ekspertka

Czytaj więcej

Powódź 2024. Rząd Tuska wprowadza stan klęski żywiołowej. Jest rozporządzenie

Wolne z tytułu opieki nad dzieckiem

Przypomina jednocześnie, że jeżeli żłobek, przedszkole czy szkoła zostaną w takiej sytuacji zamknięte, można skorzystać z wolnego na opiekę nad dzieckiem (w wieku do ósmego roku życia).

– W takim przypadku osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru – wyjaśnia prawniczka.

Ekspertka zwraca też uwagę, że nawet firma, która boryka się ze skutkami powodzi, ma swoje obowiązki względem pracownika.

– Jeżeli z powodu klęski żywiołowej dany zakład zmuszony jest do tymczasowego zaprzestania prowadzenia działalności to i tak musi wypłacać pracownikom wynagrodzenia za czas przestoju – co do zasady wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy wraz z dodatkiem funkcyjnym – i to nawet jeśli nie wykonują oni swoich obowiązków – mówi mec. Katarzyna Wilczyk.

Czytaj więcej

ZUS pomoże przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Kiedy umorzenie składek?

Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi inne obowiązki?

Ale to nie wszystko.

– W czasie przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje pensja wynikająca z jej specyfiki, nie niższa jednak od wynagrodzenia za czas przestoju – podkreśla Wilczyk.

I uczula, że firma w każdym przypadku musi pamiętać o naczelnej zasadzie, tj. zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy.

Pracownicy często uczestniczą też w charakterze wolontariuszy przy zwalczaniu skutków żywiołu. Firmy mogą im pójść w tym zakresie na rękę.

– Nie ma przeszkód, aby pracodawca przyznał pracownikom – na ich wniosek – wolne od pracy w celu usuwania skutków powodzi (np. w ramach wolontariatu). Za czas takiego zwolnienia od pracy mogą oni zachować prawo do wynagrodzenia, jeżeli pracodawca tak zdecyduje. Przykładowo w niektórych firmach obowiązują polityki dotyczące działalności pracowników w ramach wolontariatu, które mogą uprawniać ich do zachowania prawa do wynagrodzenia za czas takiej aktywności – zaznacza mec. Wilczyk.

Czytaj więcej

Szczepienia dla powodzian i zmiany w realizacji recept

Benefity od pracodawcy dla powodzian

Wielu ludzi utraciło przez żywioł dorobek swojego życia i często potrzebuje podstawowych produktów. Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomoc w tym zakresie zaoferował także pracodawca.

– W zależności od treści regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawcy mogą przyznać pracownikom pomoc finansową lub rzeczową ze środków ZFŚS. Zapomogi udzielane są m.in. w razie różnego rodzaju klęsk żywiołowych, w tym w przypadku powodzi. Wsparcie udzielane jest na wniosek pracownika (osoby uprawnionej) dotkniętej skutkami powodzi – wylicza mecenas.

Powódź i brak możliwości świadczenia pracy. Co wówczas może zdecydować szef?

Katarzyna Wilczyk przypomina jednocześnie, że powódź uzasadnia uruchomienie specjalnego trybu postępowania (także wobec pracowników) określonego w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 654). Aby rozwiązania w niej zawarte zaczęły obowiązywać, konieczne jest jednak rozporządzenie Rady Ministrów (rozporządzenie zostało opublikowane w DzU z 17.09.2024 r., poz. 1371).

O jakie regulacje chodzi?

– Przykładowo zgodnie z tą ustawą brak możliwości świadczenia pracy z powodu powodzi stanowi usprawiedliwioną nieobecność w pracy i za ten czas pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. obliczonej za dni faktycznej nieobecności pracownika, przez okres nie dłuższy niż dziesięć dni roboczych. Do wypłaty zobowiązany jest pracodawca – mówi ekspertka.

Co więcej, gdyby doszło do wydania wspomnianego rozporządzenia, firma będzie mogła powierzyć pracownikowi wykonywanie pracy innego rodzaju niż wynikająca z nawiązanego stosunku pracy, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powodzi u tego pracodawcy.

– W takim przypadku pracownik zachowałby prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego – zaznacza mec. Wilczyk.

Czytaj więcej

Pomoc dla powodzian z zerowym VAT. Jest projekt rozporządzenia

Powódź. Czy można wykorzystać środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Katarzyna Kamecka z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego uważa, że wspomniana ustawa została stworzona właśnie do stosowania w takich przypadkach, więc warto z tego skorzystać.

– Przypominam, że jej przepisy dopuszczają m.in. wydatkowanie środków z Funduszu Pracy na pokrycie kosztów aktywizacji zawodowej osób objętych skutkami powodzi – mówi ekspertka.

Zwraca też uwagę, że na mocy tych regulacji środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone na cele związane z pomocą dla poszkodowanych zatrudnionych u pracodawcy, który utworzył fundusz.

pomoc
Powodzianie mogą liczyć na ZUS

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do organu rentowego nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty, ale także o ich umorzenie. ZUS podkreśla, że ta ostatnia forma pomocy dotyczy jednak tylko składek na własne ubezpieczenie. Na umorzenie mogą liczyć poszkodowani, którzy m.in. wykażą, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie są w stanie opłacać należności. Organ rentowy zapewnia, że wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo. Dodatkowo zaznacza, że uproszczone zostały procedury ich rozpatrywania, które będą opierały się na oświadczeniu płatnika. Nie będzie konieczności składania dokumentów obrazujących sytuację ekonomiczno-finansową z ostatnich trzech lat. Ponadto w placówkach ZUS – na specjalnie oznaczonych stanowiskach obsługi klientów – będzie można uzyskać informacje o wszystkich możliwych formach wsparcia. Dodatkowo od 18 września do 4 października br. w godz. 8.00–15.00 pod numerami telefonu 33 825 31 34 i 76 876 45 76 przedsiębiorcy mogą uzyskać informację w sprawie wspomnianych ulg.

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Oprócz kwestii związanych stricte z ratownictwem i pomocą poszkodowanym zainteresowanie budzą też jej aspekty pracownicze.

Nowe regulacje: dodatkowe dwa dni wolnego dla powodzian

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie