Ustawa dotycząca wprowadzenia corocznej wypłaty tak zwanej 14. emerytury została uchwalona przez Sejm 7 lipca. Świadczenie to ma przysługiwać na stałe, corocznie, nie zaś epizodycznie jak w latach 2021-2022.
Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm czternastka będzie ponownie przysługiwać osobom, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.
Jej wypłata będzie z kolei nadal zależna od wysokości pobieranego świadczenia podstawowego. Pełną kwotę dostaną jedynie osoby z miesięczną wypłatą z organu rentowego nieprzekraczającą 2,9 tys. zł. Pozostałym będzie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą kryterium, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.
Rząd zostawił sobie bowiem furtkę, która umożliwi mu elastyczne kształtowanie wysokości świadczenia i terminu jego wypłaty w przyszłych latach. Te dwie kwestie mają być bowiem w każdym roku regulowane rozporządzeniami wydawanymi do 31 października danego roku.
Czytaj więcej
ZUS twierdzi, że nie ma jeszcze konkretnych informacji dotyczących terminu wypłaty dodatkowych emerytur i rent, tzw. czternastek. Tymczasem w mediach już pojawiły się już konkretne daty.