Zdaniem Prezesa NRA Rada Ministrów powinna skorzystać z możliwości, jaką daje ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP z 13 czerwca 2003 r. Art. 107 ust. 2 w zw. z art. 106 ust. 1 tej ustawy mówi o możliwości wydania rozporządzenia o czasowej ochronie cudzoziemców, którzy opuścili swój kraj pochodzenia z powodu obcej inwazji i wojny. Taka ochrona udzielana jest do chwili, gdy możliwy stanie się powrót cudzoziemców do uprzedniego miejsca ich zamieszkania, jednakże nie dłużej niż na okres roku (po którym to czasie można przedłużyć ten okres maksymalnie o dodatkowy rok).

- Co istotne, osoby objęte tą formą ochrony mogłyby stosunkowo szybko podjąć pracę lub wykonywanie działalności gospodarczej, a to z kolei przyniesie profity również polskiej gospodarce, gdzie w dalszym ciągu brakuje pracowników w wielu branżach – wskazał Przemysław Rosati. - Pracując lub prowadząc działalność gospodarczą legalnie, cudzoziemcy odprowadzaliby także w ostatecznym rozrachunku podatki w Polsce. Przyznanie ochrony w tym trybie ureguluje w stopniu podstawowym ich sytuację prawną - dodał.

Prezes NRA podkreśla, że przyjęcie takiego rozwiązania nie wymaga wszczynania i prowadzenia długotrwałych postępowań, nie obciąża nadmiernie administracji i nie doprowadzi do niewydolności systemu w tym zakresie.

- Biorąc pod uwagę obecną sytuację i informacje przekazywane przez Koleżanki i Kolegów adwokatów, którzy są na wschodniej granicy naszego kraju, jest to szybkie i racjonalne rozwiązanie. Wprowadzenie tej formy ochrony będzie adekwatną odpowiedzią na zaistniałą sytuację, która nie będzie też wymagała nadmiernych zmian legislacyjnych w dotychczasowym systemie prawnym – zaznacza Rosati.

Czytaj więcej

Priorytet dla Ukraińców w urzędach pracy