Morawiecki o szczycie UE: Zwycięstwo, zrealizowaliśmy nasze cele

"Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo" - ocenił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ustaleń zawartych na szczycie UE w Brukseli.

Aktualizacja: 11.12.2020 04:38 Publikacja: 10.12.2020 19:59

Morawiecki o szczycie UE: Zwycięstwo, zrealizowaliśmy nasze cele

Foto: AFP

zew

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że na szczycie w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE oraz funduszu odbudowy. Oznacza to, że Polska i Węgry, sprzeciwiające się rozporządzeniu wprowadzającemu mechanizm warunkowości, zrezygnowały z zastosowania weta.

Dowiedz się więcej:
Szczyt UE. Jest porozumienie w sprawie budżetu

Głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. "Za nami kluczowe negocjacje. Stawką było 770 mld zł, dzięki którym będziemy mogli lepiej i szybciej rozwijać się i zmniejszać dystans do najbogatszych państw Europy" - napisał w mediach społecznościowych zastrzegając, że "była też druga, kluczowa stawka – uczciwe wykonanie prawa w duchu suwerenności państw członkowskich Unii".

"Prawo do tego, żebyśmy sami mogli decydować o tym jak ma wyglądać nasza ojczyzna. I dzisiaj oba nasze cele zrealizowaliśmy!" - ocenił.

Mateusz Morawiecki zadeklarował, że gdy Polska zapowiadała skorzystanie z prawa weta, celem nie było "zablokowanie budżetu dla zablokowania budżetu" i weto dla weta lecz "zablokowanie złego, niesprawiedliwego mechanizmu, który mógł doprowadzić do odebrania Polsce funduszy".

Według szefa rządu, strona polska była pod ogromną presją z zagranicy i z kraju, by "się ugiąć i zgodzić na takie złe rozwiązania".

"Ale nie poddaliśmy się, bo polityka, także w Unii Europejskiej, to sztuka obrony własnych interesów. Kieruje się tą zasadą każde poważne państwo i kieruje się nią też Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości" - oświadczył premier.

Morawiecki napisał, że wynegocjowane porozumienie to "podwójne zwycięstwo". "Po pierwsze, budżet UE może wejść w życie i Polska otrzyma z niego 770 mld zł. Po drugie – te pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami. Dzisiejsze konkluzje blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości wbrew Polsce" - podkreślił.

Premier przekazał, że Komisja Europejska będzie zobowiązana do stosowania kryteriów dokładnie odpowiadających konkluzjom Rady Europejskiej, które właśnie zostały przyjęte.

"W uzgodnionych dziś konkluzjach nie ustąpiliśmy z żadnego zapisu wynegocjowanego kilka dni temu wspólnie z Węgrami i prezydencją niemiecką" - poinformował, dziękując premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi za wspólną pracę na rzecz "najlepszego budżetu dla Polski i walkę o utrzymanie uzgodnionych warunków!".

Polityka
Ministerstwo Cyfryzacji zmieni nazwę jednej z usług? Powodem wulgarny akronim
Polityka
Sondaż: Którzy kandydaci najbardziej skorzystali na debatach prezydenckich?
Polityka
Awantura o zdjęcie na profilu Marcina Warchoła. Ostro odpowiedział wójt gminy Nadarzyn
Polityka
Poważne oskarżenie Michała Kamińskiego. „Mój kierowca został poproszony, by na mnie donosił”. Senat reaguje
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Przedświąteczne „Polityczne Michałki” o debatach, liderach i nacjonalizmie gospodarczym