Wewnątrz Stanów Zjednoczonych kwitnie terroryzm

Krajowy terroryzm rozrasta się jak nowotwór – powiedział szef FBI podczas przesłuchań w Kongresie.

Publikacja: 03.03.2021 21:00

Szef FBI Christopher Wray w czasie przesłuchania w Senacie

Szef FBI Christopher Wray w czasie przesłuchania w Senacie

Foto: AFP

Korespondencja z Nowego Jorku

– W ostatnich latach wzrosła liczba śledztw i aresztowań podejrzanych o terroryzm – powiedział Christopher Wray podczas przesłuchania w senackiej komisji sądowniczej, przed którą zeznawał w sprawie ataku na Kapitol 6 stycznia. Tłumaczył, że przypadków zaliczanych do wewnątrzkrajowego terroryzmu jest coraz więcej. We wrześniu ubiegłego roku jego agencja prowadziła 1000 śledztw, pod koniec roku liczba ta wzrosła do 1400, a po 6 stycznia do 2000. Ostrzegł, że atak na Kapitol był „inspiracją" dla innych ekstremistów.

Jak podaje „New York Times", agencje wywiadowcze rozpoczęły w ubiegłym roku ponad 400 dochodzeń w czasie fali przemocy oraz protestów rasowych. Sprawy dotyczyły zarówno potencjalnych członków lewicowego ruchu określanego jako Antifa, któremu konserwatywne kręgi przypisują organizację ubiegłorocznych zamieszek, jak i ruchów skrajnie prawicowych, m.in. szukających możliwości rozpoczęcia wojny domowej.

Na Antifę zwolennicy Donalda Trumpa zrzucają też odpowiedzialność za szturm na Kapitol, ale podczas wtorkowego przesłuchania Wray zapewniał, że członkowie tego ruchu nie byli zaangażowani w wydarzenia 6 stycznia, a ich uczestnikami byli lojalni sympatycy byłego prezydenta.

– Przestańmy udawać, że zagrożenie ze strony Antify jest takie samo jak ze strony białych suprematystów – powiedział demokratyczny senator Richard Durbin z Illinois, zarzucając administracji Trumpa bagatelizowanie zagrożenia ze strony prawicowych ekstremistów i wmawianie swoim zwolennikom, że lewicowi anarchiści kojarzeni z Antifą stanowią większe zagrożenie dla kraju.

Christopher Wray nakreślił jeszcze inny niepokojący trend: liczba białych suprematystów aresztowanych w 2020 r. potroiła się od momentu, gdy objął stanowisko w 2017 r. Tej grupie przypisuje się śmierć dziesiątków ludzi w ostatnich pięciu latach. Odpowiedzialni są m.in. za strzelaninę w kościele dla czarnoskórych metodystów w Charlestonie (zginęło dziewięć osób), w synagodze w Pittsburghu oraz za strzelaninę w sklepie Wallmart w Teksasie, gdzie w sierpniu 2019 r. zastrzelono 20 osób.

Podczas przesłuchania Wray bronił sposobu, w jaki FBI zareagowało przed szturmem zwolenników Trumpa, którzy chcieli przeszkodzić Kongresowi w zatwierdzeniu wyników wyborów prezydenckich. Przyznał jednak, że to, co wydarzyło się na Kapitolu, „nie było akceptowalnym wynikiem". Zginęło tam pięć osób, a 270 z około 800 uczestników szturmu obecnie objętych jest postępowaniem śledczym.

Natomiast we wcześniejszych przesłuchaniach w Kongresie tymczasowa dyrektor policji z Kapitolu Yogananda Pittman przyznała, że „władze niewystarczająco zadziałały, aby zapobiec terrorystycznemu atakowi z 6 stycznia". Federalne służby wiedziały bowiem, że członkowie prawicowych grup bojówkowych, takich jak Oath Keepers czy Proud Boys, szykowali się do wyjazdu do Waszyngtonu, podobnie jak wyznawcy niebezpiecznych teorii spiskowych QAnon. Mówili, że „są gotowi na wojnę", i przekazywali sobie plany Kapitolu. Źle jednak oszacowano ich zasięg.

Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Oto jest pytanie
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Kamala Harris czy Donald Trump? Wszystkie oczy zwrócone na Amerykę
Polityka
Rosyjski socjolog: nasze państwo sympatyzuje z Trumpem
Polityka
Radykalne wypowiedzi Donalda Trumpa na finiszu. Dlaczego idzie na całość?
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Mołdawia pozostaje na proeuropejskim kursie. Druga kadencja Mai Sandu