Polscy żołnierze na Ukrainie? Jarosław Kaczyński nie ma wątpliwości

W tym momencie – ale sadzę, że ten moment będzie trwał długie lata – nie widzę możliwości, by polscy żołnierze uczestniczyli w misji pokojowej na Ukrainie - powiedział podczas konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Polskie społeczeństwo tego rodzaju operacji z całą pewnością nie zaakceptuje i to jest rozstrzygające - zaznaczył.

Publikacja: 18.02.2025 12:34

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Marcin Obara

We wtorek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego, Mariusza Błaszczaka i Henryka Kowalczyka. Choć głównym tematem spotkania było wsparcie finansowe kampanii wyborczej Karola Nawrockiego – wspieranego przez PiS kandydata na prezydenta – podczas konferencji padły także pytania dotyczące innych kwestii. Prezes PiS zapytany został między innymi o to, czy wyobraża sobie sytuację, w której polscy żołnierze uczestniczą w misji pokojowej na Ukrainie.

Jarosław Kaczyński: Społeczeństwo nie zaakceptuje wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę. To rozstrzygające

- Dziś mamy taki stan, że polskie społeczeństwo tego rodzaju operacji z całą pewnością nie zaakceptuje i to jest rozstrzygające - powiedział Jarosław Kaczyński. - Nie żyjemy dziś w państwie demokratycznym – bo demokracja niestety w Polsce się cofa ze względu na niezwykle brutalne łamanie prawa i próby rozprawy z opozycją przy pomocy dyspozycyjnych sądów, ale jednak chcemy żyć w państwie demokratycznym i wierzymy, że ta demokracja bardzo szybko do Polski wróci - dodał prezes PiS. Jak zaznaczył, „realizacja tego rodzaju przedsięwzięć – wbrew woli zdecydowanej większości społeczeństwa – jest zdecydowanie niemożliwa”. - To jest możliwe tylko w systemie niedemokratycznym - ocenił. 

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Możliwe, że polskie wojsko będzie musiało wziąć odpowiedzialność za pokój

- W tym momencie – ale sadzę, że ten moment będzie trwał długie lata – nie widzę możliwości, by polscy żołnierze uczestniczyli w misji pokojowej na Ukrainie. Polacy nie chcą takiej wyprawy – a słychać było o dywizji pancernej, to jest około 30 tys. żołnierzy. To jest po prostu rzecz, której nie możemy nikomu w żadnym wypadku obiecywać - zaznaczył podczas konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Donald Tusk zapewnia, że nie przewiduje wysłania polskich żołnierzy na teren Ukrainy

W niedzielę szef MSZ Francji Jean-Noël Barrot zapowiedział, że w poniedziałek europejscy liderzy spotkają się na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to było odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego.

Tuż przed wylotem na specjalny szczyt w Paryżu premier Donald Tusk podkreślił, że Polska nie przewiduje wysłania polskich żołnierzy na teren Ukrainy, ale będzie logistycznie i politycznie wspierać te państwa, które się na to zdecydują. Później – tuż po spotkaniu europejskich liderów – szef polskiego rządu zapewnił o tym raz jeszcze, jasno deklarując, że na ten moment nie przewiduje wysyłania polskich żołnierzy do Ukrainy.

Czytaj więcej

Brytyjski premier deklaruje wysłanie na Ukrainę wojsk, których nie ma?

Na nieformalny szczyt w Paryżu zaproszono – poza Donaldem Tuskiem – także szefów rządów: Danii (Matte Frederiksen), Hiszpanii (Pedro Sanchez), Holandii (Dick Schoof), Niemiec (Olaf Scholz), Wielkiej Brytanii (Keir Starmer) i Włoch (Giorgia Meloni), a także szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costę i sekretarza generalnego NATO Marka Rutte. 

Polityka
Wybory prezydenckie. Najnowszy sondaż wskazuje na faworyta drugiej tury
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Polityka
Przełom ws. ambasadorów? 18 postanowień czeka na kontrasygnatę Tuska
Polityka
Sondaż: Z którym kandydatem na prezydenta Polacy będą czuli się bezpiecznie?
Polityka
Sondaż: Polacy chcą debaty Trzaskowskiego, Nawrockiego i Mentzena
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
„Pomyliły mu się rządy”. Tak Beata Szydło komentuje felieton Jacka Czaputowicza w „Rzeczpospolitej”
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?