Rafał Brzoska ma doradzać Donaldowi Tuskowi. Adrian Zandberg komentuje

– Jeżeli chcemy żyć w gospodarce, której przyszłością mają być kurierzy na jednoosobowych działalnościach gospodarczych, jeżdżący od paczkomatu do paczkomatu, to być może to jest dobry pomysł, żeby tę przyszłość wytyczał akurat Rafał Brzoska, Ale ja chciałbym, żebyśmy jednak byli w Polsce trochę ambitniejsi – powiedział Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta RP.

Publikacja: 12.02.2025 09:04

Rafał Brzoska ma doradzać Donaldowi Tuskowi. Adrian Zandberg komentuje

Foto: PAP/Adam Warżawa

qm

Donald Tusk ogłosił w poniedziałek, że w polską gospodarkę w tym roku zainwestowanych zostanie ponad 650 mld zł, „bliżej 700 mld zł”. – To rekordowa kwota. Takich inwestycji jeszcze w Polsce nie było – przekonywał szef rządu.

Jednym z elementów strategii gospodarczej rządu jest deregulacja. Premier zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie spotkania z przedstawicielami małego, średniego i dużego biznesu w tej sprawie. Do prac nad deregulacją Tusk zaprosił Rafała Brzoskę, twórcę InPostu.

Czytaj więcej

Donald Tusk ogłasza program 650 mld+. Nowa strategia: inwestycje, inwestycje, inwestycje

Wystąpienie premiera komentował w środę w Radiu ZET Adrian Zandberg. – Jeżeli chcemy żyć w gospodarce, której przyszłością mają być kurierzy na jednoosobowych działalnościach gospodarczych, jeżdżący od paczkomatu do paczkomatu, to być może to jest dobry pomysł, żeby tę przyszłość wytyczał akurat pan Brzoska, Ale ja chciałbym, żebyśmy jednak byli w Polsce trochę ambitniejsi – mówił kandydat na prezydenta. Zaznaczył przy tym, że Brzoska osiągnął „wspaniały sukces biznesowy”. – Tylko ja sobie zadaję pytanie, gdzie chciałbym, żeby Polska była za 15 lat. I moja odpowiedź jest taka, że chciałbym, żeby Polska była zdecydowanie dalej niż kraj paczkomatów i Żabek. Chciałbym, żeby Polska była krajem, który ma silną energetykę. O tym, szczerze mówiąc, niewiele usłyszałem od pana premiera – tłumaczył.

Adrian Zandberg o spotkaniu Donalda Tuska z Rafałem Brzoską i Krzysztofem Paszykiem: Dream team

Poseł Razem zwrócił uwagę, że „w Polsce jesteśmy w naprawdę poważnej sytuacji”, jeśli chodzi o energetykę. – W perspektywie 10 lat skończą się technologicznie bloki węglowe – Bełchatów i inne elektrownie, które są sercem naszego systemu, po prostu przejdą w etap śmierci technologicznej. Mamy ostatnie lata, żeby rozpocząć duże inwestycje w energetykę jądrową. Duże, a nie symboliczne, bo my potrzebujemy stabilnej bazy systemu na przyszłość. Inaczej po prostu posypie się gospodarka – mówił, przekonując, że „potrzebujemy ośmiu bloków jądrowych w perspektywie piętnastu lat, żeby polska gospodarka była stabilna i mogła się rozwijać”.

Zandberg skomentował też zapowiedziane na piątek spotkanie Tuska, Brzoski oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka. – To faktycznie brzmi jak dream team – ironizował. Dopytywany o krytykę Paszyka stwierdził, że nie chciałby, by ten „z uporem przepychał bardzo zły pomysł dopłat do kredytów”. – Dopłat, o których wiemy już, że pompują ceny nieruchomości i tak naprawdę są antyrozwojowe, a nie prorozwojowe dla naszej gospodarki – zaznaczył.

Adrian Zandberg: Przez półtora roku nic się nie wydarzyło w polityce mieszkaniowej

W ocenie kandydata partii Razem koalicja rządząca po wyborach prezydenckich wróci do tematu dopłat do kredytów i będzie „przepychać go w innej formie”. – Tu nie chodzi o nazwę, tylko chodzi o wpływ na gospodarkę. My w tym momencie w Polsce wysyłamy taki sygnał, naszym systemem podatkowym i systemem dopłat, że opłaca się spekulować na nieruchomościach, opłaca się oszczędności topić w - mówiąc obrazowo - betonowym złocie i liczyć na to, że w ten sposób będzie się zarabiało pieniądze, zamiast inwestować je w takie dziedziny gospodarki, które są faktycznie rozwojowe. Ta polityka, za którą stoi dzisiaj ministerstwo rozwoju, czyli polityka wspierania lobby bankowo-deweloperskiego, jest dla Polski czymś, co ogranicza rozwój, a nie go przyspiesza – wyjaśniał.

Czytaj więcej

Oferta mieszkań szybko się odbudowuje. Ale nie popyt

– Kiedy usiedliśmy do rozmów, czy wchodzić do tego rządu, to jako Razem położyliśmy na stole propozycje, twarde zobowiązanie: pieniądze na budownictwo społeczne, żeby była alternatywa, żeby ludzie nie byli skazani na paskarski kredyt, żeby nie byli skazani tylko na ofertę rynku prywatnego. I usłyszeliśmy twarde „nie” od PSL-u i Platformy. Kiedy więc patrzę na to, że po półtora roku nic się nie wydarzyło w polityce mieszkaniowej, to nie jestem zaskoczony, bo dokładnie to zapowiadali przedstawiciele tych partii, które realnie dzisiaj w Polsce rządzą – mówił gość Radia ZET.

Zdaniem Zandberga to, że Paszyk powinien odejść z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, to „oczywista oczywistość”. – Natomiast uważam, że problem jest dużo głębszy – zaznaczył, dodając, iż politycy PO zamierzają wrócić do polityki dopłat do kredytów hipotecznych. – Tylko że to się wydarzy po wyborach – zastrzegł.

Poseł Razem został również zapytany o to, czy nie żałuje, że poparł gabinet Tuska w głosowaniu nad wotum zaufania. – Ja zagłosowałem za powołaniem rządu jak najszybciej, bo wiedziałem, że od tego zależy to, czy uda się odmrozić środki z KPO. I uważam, że to była kluczowa sprawa dla polskiej racji stanu – tłumaczył polityk. – Ale, powiem szczerze, patrząc na nieróbstwo tego rządu, patrząc na to, co dzieje się z mieszkaniami, patrząc na to, jak wygląda w tym momencie brak polityki przemysłowej, myślę, że ręka by mi zadrżała – przyznał Adrian Zandberg.

Donald Tusk ogłosił w poniedziałek, że w polską gospodarkę w tym roku zainwestowanych zostanie ponad 650 mld zł, „bliżej 700 mld zł”. – To rekordowa kwota. Takich inwestycji jeszcze w Polsce nie było – przekonywał szef rządu.

Jednym z elementów strategii gospodarczej rządu jest deregulacja. Premier zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie spotkania z przedstawicielami małego, średniego i dużego biznesu w tej sprawie. Do prac nad deregulacją Tusk zaprosił Rafała Brzoskę, twórcę InPostu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Adam Traczyk o Rafale Trzaskowskim: Nie będzie chciał się „sklejać” z rządem
Polityka
Sondaż: Złe wiadomości dla Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat
Polityka
Burza po słowach wiceminister zdrowia. Urszula Demkow przeprasza bliskich zamordowanego ratownika medycznego
Inwestycje
„Rzecz w tym": CPK do 2032 roku? Wiceminister uspokaja: „Tak, budujemy”
Polityka
Marian Banaś wystartuje w wyborach prezydenckich? Mamy odpowiedź NIK