Jean-Marie Le Pen był francuskim politykiem, założycielem i długoletnim liderem skrajnie prawicowej partii Front Narodowy (Front National). W 1956 roku, jako najmłodszy członek, został wybrany do Zgromadzenia Narodowego. W 1972 roku współtworzył Front Narodowy, a następnie objął jego przywództwo, kładąc nacisk na kwestie imigracji, zwłaszcza z byłych kolonii francuskich w Afryce.
Le Pen wielokrotnie kandydował na urząd prezydenta Francji, osiągając niespodziewany sukces w 2002 roku, gdy przeszedł do drugiej tury wyborów, przegrywając ostatecznie z Jacques'em Chirakiem. Był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci powojennej historii Francji.
Czytaj więcej
68 lat po tym, gdy Jean-Marie Le Pen pierwszy raz został posłem, jego córka ma szansę przejąć rządy we Francji. Nie byłaby to jednak wymarzona prezydentura, ale kohabitacja z Emmanuelem Macronem. Nie brakuje głosów, że prezydent zastawia pułapkę na partię Le Pen.
Jean-Marie Le Pen nie żyje
Kariera Le Pena była naznaczona licznymi kontrowersjami, w tym oskarżeniami o rasizm i antysemityzm, zwłaszcza po jego wypowiedziach bagatelizujących Holokaust. Po zakończeniu aktywnej kariery politycznej w 2011 roku, przywództwo w partii przejęła jego córka, Marine Le Pen, która po przejęciu władzy w partii postawiła na dediabolizację.
Kluczowe było zwłaszcza zrzucenie brzemienia antysemityzmu. W 1987 r. jej ojciec stwierdził w wywiadzie, dopytywany o holokaustowych negacjonistów, że istnienie komór gazowych nie jest dowiedzionym faktem, tylko „detalem historii”, o który sprzeczają się historycy, podobnie jak liczba ofiar Holokaustu. Pogrzebał w ten sposób swoje szanse na partycypację we władzy. Jeszcze w miesiącach bezpośrednio przed wypowiedzią o „detalu” Le Pen wydawał się być wschodzącą gwiazdą francuskiej polityki. Miał dobre wyniki w sondażach, mógł marzyć o współrządzeniu krajem w gabinecie z gaullistami, spotkał się z prezydentem USA, premierem Japonii czy amerykańskimi senatorami.