Joe Biden pobił rekord Baracka Obamy. Kogo ułaskawił odchodzący prezydent USA?

Żaden prezydent w jednym dniu nie obdarzył aktem łaski tak wielu osób jak Biden w ubiegłym tygodniu, gdy zmniejszył wyroki 1500 Amerykanom. Poprzedni rekord należał do Baracka Obamy, który tuż przed końcem swojej kadencji zmniejszył wyroki 330 osobom w jednym dniu.

Publikacja: 17.12.2024 16:43

Joe Biden

Joe Biden

Foto: REUTERS/Kevin Lamarque

Joe Biden skorzystał ze swojego prezydenckiego przywileju i ułaskawił 39 osób skazanych za przestępstwa bez użycia przemocy oraz zmniejszył wyroki prawie 1500 innym osobom, głównie takim, które w czasie pandemii, żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, zostały przeniesione do aresztu domowego i miały okazję ponownie zintegrować się ze społeczeństwem. Biorąc pod uwagę zmianę przepisów, wiele z tych osób skazanych zostałoby na mniejsze kary, gdyby sądzone były teraz.

Joe Biden daje drugą szansę. Kogo ułaskawia?

– Ameryka została zbudowana na obietnicy drugiej szansy. Jako prezydent mam wspaniały przywilej okazywania miłosierdzia ludziom, którzy okazali skruchę i rehabilitację – powiedział Joe Biden. Jedną z osób, które otrzymały ułaskawienie, czyli których wina i wyrok zostały skasowane z ich historii kryminalnej, jest 49-letni mieszkaniec stanu Wirginia, który jako 21-latek został skazany za posiadanie narkotyków. Po tym jak odsiedział wyrok, skończył studia i odbył karierę w amerykańskiej armii i siłach powietrznych. Udziela się też w organizacjach wspierających weteranów amerykańskich. – [On i pozostała grupa 39 osób] zupełnie zmienili swoje życie. To rodzice, weterani, pracujący w służbie zdrowia, szkolnictwie, udzielający się w swoich społecznościach – podał Biały Dom w oświadczeniu. 

Czytaj więcej

Zaufanie do sądów spadło w USA za rządów Joe Bidena jak w Syrii w czasie wojny

Ułaskawienia prezydenckie oraz zmniejszenie kary to zwyczaj przewidziany jeszcze przez twórców amerykańskiej konstytucji, z którego korzysta każdy prezydent zazwyczaj pod koniec swojej kadencji, ale również w jej trakcie. Do tej pory Biden dokonał mniejszej liczby aktów ułaskawienia niż jego poprzednicy, ale część dotyczyła grup ludzi, np. skazanych za posiadanie marihuany, albo pracowników wojskowych i weteranów skazanych na podstawie swojej orientacji seksualnej. Skorzystał też z przywileju ułaskawienia wobec swojego syna Huntera skazanego za nielegalne pozyskanie broni oraz niepłacenie podatków. Choć nie jest pierwszym prezydentem, który ułaskawił bliskiego krewnego, decyzja ta wywołała jednak ogromne kontrowersje w kraju i popierana jest przez zaledwie 20 proc. społeczeństwa.

Zdążyć przed inauguracją Donalda Trumpa

Biały Dom podał, że Joe Biden rozważa kolejne wnioski. Przeciwnicy kary śmierci lobbują u prezydenta Bidena, by skorzystał ze swojego przywileju wobec Amerykanów skazanych na karę śmierci i zamienił ją na dożywocie. Jego prokurator generalny Merrick Garland zawiesił wykonywanie wyroków śmierci w sprawach federalnych. Donald Trump, który popiera karę śmierci i za jego pierwszej kadencji wykonano tych wyroków rekordowo dużo, najprawdopodobniej przywróci jej wykonywanie.

Czytaj więcej

„Największy akt łaski w ciągu jednego dnia”. Niespodziewany ruch Joe Bidena

Są też naciski na Bidena, by ułaskawił zapobiegawczo osoby obecnie nieoskarżone o nic ani nieskazane, ale które mogą stać się celem prześladowań i dochodzeń, gdy Donald Trump dojdzie do władzy. Do tej grupy zalicza się na przykład Anthony’ego Fauciego, eksperta ds. pandemii, który promował niepopierane przez Trumpa środki ostrożności w czasie pandemii Covid-19, czy byłą republikańską kongresmankę Liz Cheney, która głosowała za impeachmentem Trumpa i stała się zagorzałym krytykiem Trumpa, bo jej zdaniem stanowi on zagrożenie dla amerykańskiej demokracji i nie szanuje prawa zapisanego w konstytucji.

Donald Trump. Kogo rozliczy, a kogo ułaskawi?

Donald Trump nie kryje niechęci do osób, które go krytykują. Tydzień temu w wywiadzie na kanale NBC stwierdził, że kongresmeni, którzy prowadzili dochodzenie w sprawie ataku na Kapitol, „dopuścili się przestępstwa i powinni iść do więzienia”. Niepokój, że może dojść do odwetu ze strony nowej administracji, wzrósł po tym, jak ze stanowiska szefa FBI zrezygnował Christopher Wray, otwierając drogę na tą pozycję kandydatowi Donalda Trumpa Kashowi Patelowi, autorowi listy „60 wrogów” oraz książki, w której obiecuje dążyć do zemsty na krytykach prezydenta elekta. Wendetę zapowiada również kandydatka Trumpa na prokuratora generalnego Pam Bondi. – Prokuratorzy będą ścigani – mówi.

Czytaj więcej

Dyrektor FBI rezygnuje. Donald Trump nie kryje radości

Na razie jednak nie wiadomo, czy dojdzie do tych ułaskawień, tym bardziej że wielu ekspertów prawnych oraz demokratów sceptycznie się do nich odnosi, m.in. dlatego, że ułaskawienie tych osób oznaczałoby prawnie to, że złamali prawo, oraz ustanowiłoby niewygodny precedens. Tymczasem Donald Trump, który jeszcze nie zaczął drugiej kadencji, już kilkakrotnie wspomniał, że w pierwszym dniu urzędowania oprócz rozpoczęcia masowej deportacji nielegalnych imigrantów ułaskawi skazanych uczestników ataku na Kapitol. 6 stycznia 2021 r. próbowali zapobiec zatwierdzeniu zwycięstwa w wyborach Joe Bidena, a przy tym zdemolowali siedzibę ustawodawczą w Waszyngtonie. Pięć osób zginęło tego dnia, a dziesiątki zostały ranne.

– Większość z nich nie powinna być w więzieniu, a tymczasem tyle się już wycierpiała – powiedział Trump w wywiadzie dla magazynu „Time”.

Joe Biden skorzystał ze swojego prezydenckiego przywileju i ułaskawił 39 osób skazanych za przestępstwa bez użycia przemocy oraz zmniejszył wyroki prawie 1500 innym osobom, głównie takim, które w czasie pandemii, żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, zostały przeniesione do aresztu domowego i miały okazję ponownie zintegrować się ze społeczeństwem. Biorąc pod uwagę zmianę przepisów, wiele z tych osób skazanych zostałoby na mniejsze kary, gdyby sądzone były teraz.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Europa pójdzie w ślady Australii ws. zakazu mediów społecznościowych dla nastolatków?
Polityka
Ukraina. Politycy już myślą o wyborach, ci prorosyjscy też
Polityka
Nawet Donald Trump podziwia Javiera Mileia
Polityka
To koniec Justina Trudeau? Minister finansów Kanady odchodzi ze stanowiska
Polityka
Wielka obława na rodziny więźniów politycznych. KGB wchodzi do mieszkań na Białorusi
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10