Prof. Ewa Marciniak: PSL i Polska 2050 po wyborach prezydenckich pójdą swoją drogą

Bardzo możliwe, że po wyborach prezydenckich Trzecia Droga się rozpadnie – mówi prof. Ewa Marciniak, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacja: 23.10.2024 19:26

Prof. Ewa Marciniak: PSL i Polska 2050 po wyborach prezydenckich pójdą swoją drogą

Foto: rp.pl

Sondaż dla TVN 24 pokazuje, że obecnie na KO zagłosowałoby 33,3 proc. ankietowanych, na PiS – 32,4 proc., na Konfederację – 12,2 proc., a Lewicę – 8,8 proc. Na Trzecią Drogę zagłosowałoby 7,9 proc. wyborców. To by oznaczało, że TD nie weszłaby do Sejmu.

To pokazuje silną pozycję, a nawet niewielki wzrost Konfederacji. Trzeba ten wzrost oceniać właśnie w kontekście poparcia dla Trzeciej Drogi. Porównanie elektoratów obu partii sugeruje, że mamy do czynienia z przepływem wyborców. Wobec różnych nieoczywistości Trzeciej Drogi, związanych np. ze zmianą prawa aborcyjnego, wyborcy szukają alternatywy, szczególnie w wymiarze wolnorynkowym.

Czy z Trzeciej Drogi odpływają wyborcy PSL, czy Polski 2050?

Zarówno jedni, jak i drudzy – ale z różnych powodów. Wyborcy PSL z powodów światopoglądowych, dotyczących np. związków partnerskich czy łagodzenia ustawy o aborcji. Natomiast Polski 2050, którzy poparli tę partię z uwagi na postulaty dotyczące obniżenia składki zdrowotnej czy podwyższenia kwoty wolnej od podatku, są rozczarowani, że te postulaty nie są spełnione. I szukają reprezentacji swoich interesów w innej partii. Dlatego myślę, że po wyborach prezydenckich mogą zostać podjęte jakieś decyzje dotyczące tej struktury. I każda partia pójdzie swoją drogą.

Czytaj więcej

Nowy sondaż: PiS i KO zyskują. Trzecia Droga poza Sejmem

Dlaczego PSL znów się buntuje – tym razem przeciwko projektowi ustawy o związkach partnerskich?

PSL wciąż walczy o własną pozycję na scenie politycznej. Wobec faktu, że przez ostatnie lata na wsi bardzo rozgościł się PiS, PSL szuka na nowo własnej definicji. Konserwatyzm światopoglądowy, tradycje związane z pełnieniem ról i definicją małżeństwa, to jeden z elementów. Tam, gdzie PSL może szukać własnej tożsamości oraz jej kontynuacji, pewnej ciągłości, tam jej szuka i znajduje na przykład w kwestii związków partnerskich. Chodzi o to, by być w kontrze, by w obecnej sytuacji znaleźć to pole, na którym można zaznaczyć swoją odrębność. Wydaje mi się jednak, że nie tędy droga i PSL nie obniżyłoby swojego poparcia w sposób znaczący, gdyby tę ustawę poparło.

Czego od przyszłego prezydenta oczekują Polacy?

By był strażnikiem konstytucji. Profil kompetencyjny w wyobrażeniach o tym, jaki powinien być prezydent, jest bardzo rozległy. CBOS zadał pytanie o to, który z dotychczasowych prezydentów pełnił swoją rolę w taki sposób, że warto to naśladować. Odpowiedziano wówczas, że Aleksander Kwaśniewski. A w najmniejszym stopniu Lech Wałęsa. Ale też w dużym stopniu nie chcieli, by nowy prezydent był naśladowcą stylu pełnienia prezydentury przez Andrzeja Dudę. Ludzie chcą prezydenta innego niż obecny.

Czy w Polsce prezydentem mogłaby zostać kobieta?

Kobieta prezydent wydaje się w Polsce oksymoronem. Nie mamy dostatecznie wyobraźni, jak pełniąca tę rolę kobieta może się odnaleźć w sytuacji zagrożenia, konfliktu wojennego na granicy. Kobieta prezydentką raczej na razie nie będzie.

Polityka
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Ale prezydentem być nie chce
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Sikorski skomentował zapowiedź Trumpa ws. masowych deportacji
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Tony Housh: „Trump nie chce przegrać z Putinem”
Polityka
Bosak: Ukraina dokona ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji, to pewne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Jest reakcja Tuska na zapowiedzi Trumpa ws. masowych deportacji nielegalnych imigrantów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego