Sondaż: Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich? Polacy nie są pewni

"Czy wierzy Pani/Pan w zapewnienia Donalda Tuska, który deklaruje, że nie zamierza startować w wyborach prezydenckich?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 26.08.2024 09:44

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

arb

Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. Urzędujący prezydent, Andrzej Duda, nie będzie mógł ubiegać się w nich o reelekcję, ponieważ obecna kadencja jest jego drugą i, zgodnie z konstytucją, ostatnią na stanowisku głowy państwa.

Donald Tusk zadeklarował, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Na razie nie wiadomo kto będzie kandydatem PiS w nadchodzących wyborach. Jarosław Kaczyński, w rozmowie z Radiem Maryja mówił, że kandydat tej partii w wyborach "musi być młody, wysoki, okazały, przystojny". - Wyborcy te wymogi wizerunkowe stawiają wysoko. Musi mieć rodzinę. Musi znać bardzo dobrze język angielski. Najlepiej jakby znał dwa języki. Mamy kandydatów, którzy są doskonali i w angielskim, i francuskim. Tak jak ten prawdopodobny przeciwnik w drugiej turze. Musi być obyty międzynarodowo. To powinien być człowiek, dla którego świat nie jest czymś obcym, który bywał na konferencjach, wykładach – wyliczał. Ze słów Kaczyńskiego wynika też, że kandydatem PiS na prezydenta nie będzie kobieta, nie będzie też nim raczej były premier, Mateusz Morawiecki.

Najbardziej prawdopodobnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta jest prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który walczył już o prezydenturę w 2020 roku i przegrał, w II turze, z Andrzejem Dudą. Jednak w przestrzeni publicznej pojawiły się też doniesienia, że o prezydenturę zamierza ubiegać się Donald Tusk, obecny premier (Tusk startował w wyborach prezydenckich w 2005 roku, przegrał wówczas w II turze z Lechem Kaczyńskim). Dla Tuska prezydentura miałaby być zwieńczeniem politycznej kariery.

Czytaj więcej

„Rzecz w tym”: Rafał Trzaskowski czy Donald Tusk? Założyliśmy się o prezydenta

Donald Tusk kilka razy zaprzeczał, jakoby zamierzał ubiegać się o prezydenturę. Ostatni raz zrobił to 16 sierpnia, w czasie konferencji prasowej, na której zapowiedział starania Polski o organizację igrzysk olimpijskich.

- Wybory prezydenckie odbędą się za niecały rok. To dużo, jak na polską politykę. Mam problem, bo im kategoryczniej mówię, że nie jestem osobiście zainteresowany startem w wyborach, że nie będę startował, tym częściej czytam, że z „Tuskiem to nie wiadomo”. Nie będę kandydował, nie zamierzam kandydować - oświadczył wówczas Tusk. 

Tusk zapowiedział jednocześnie, że nazwisko kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich poznamy dopiero pod koniec roku. Jednak, jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, kampania Rafała Trzaskowskiego ma być już przygotowywana i we wrześniu poznamy pierwsze pomysły jego sztabu. Prezydenckie ambicje zgłaszał w KO również szef MSZ, Radosław Sikorski.

Sondaż: 48 proc. osób w wieku 25-34 lata nie wierzy Donaldowi Tuskowi, gdy ten mówi, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy wierzą Tuskowi, gdy ten zapewnia, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich.

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 35,5 proc. respondentów.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 40,6 proc. ankietowanych.

Zdania w tej sprawie nie ma 23,9 proc. badanych.

- W deklaracje Donalda Tuska częściej nie wierzą mężczyźni (44%) niż kobiety (38%). Częściej niż pozostali respondenci takie zdanie wyrażają osoby między 25 a 34 rokiem życia (48%) oraz posiadający wykształcenie średnie (48%). Z uwagi na klasę wielkości miejscowości deklaracje Donalda Tuska najczęściej poddają w wątpliwość badani z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców (45%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 20.08-21.08.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga
Polityka
Donald Tusk o sondażach prezydenckich: Spodziewałem się
Polityka
Rusza „Bałtycka Warta” NATO. Donald Tusk: Polska się nie zawaha zatrzymać statku