Jest decyzja ws. debaty Donalda Trumpa z Kamalą Harris

Kandydat na prezydenta Partii Republikańskiej, Donald Trump oświadczył, że spotka się z Kamalą Harris w czasie debaty organizowanej przez telewizję ABC 10 września. Trump chce, aby odbyły się jeszcze dwie debaty - 4 września i 25 września. Obie miałaby zorganizować telewizja Fox News.

Publikacja: 09.08.2024 05:40

Donald Trump i Kamala Harris

Donald Trump i Kamala Harris

Foto: REUTERS/Umit Bektas/Elizabeth Frantz

arb

Trump o swoich oczekiwaniach w kwestii debat przed wyborami prezydenckimi mówił na konferencji prasowej w Palm Beach, na Florydzie. Stacja Fox News, w której miałyby się odbyć dodatkowe debaty, to telewizja konserwatywna, znana ze swojego wsparcia dla Partii Republikańskiej.

Kamala Harris, w odpowiedzi na deklarację Trumpa, napisała w serwisie X, że nie może się doczekać debaty 10 września, po tym jak Trump „w końcu” się na nią zdecydował.

Czy po 10 września dojdzie do kolejnych debat między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem?

Harris w rozmowie z dziennikarzami mówiła też, że jest otwarta na rozmowę o kolejnych debatach. Przedstawiciel jej sztabu zastrzegł jednak, iż debata 4 września w telewizji Fox News nie wchodzi w grę, a dyskusja o przyszłych debatach ma zależeć od ostatecznego udziału Trumpa w debacie z 10 września w telewizji ABC. Trump sugerował wcześniej, że może nie wziąć udziału w debacie, którą ma zorganizować ABC.

Sztab Trumpa zgodził się na debatę 10 września w telewizji ABC w czasie, gdy kandydatem Partii Demokratycznej na prezydenta był jeszcze obecny prezydent, Joe Biden. Trump zmierzył się 27 czerwca w pierwszej debacie, organizowanej przez CNN, z Bidenem — i zdecydowanie ją wygrał. Po tej debacie w szeregach Partii Demokratycznej zaczęła narastać presja na 81-letniego Bidena, by wycofał się z wyborów. Ostatecznie Biden podjął taką decyzję, a w roli kandydata na prezydenta Partii Demokratycznej zastąpiła go wiceprezydent Kamala Harris.

Z sondażu Ipsos opublikowanego w czwartek wynika, że Harris w skali całego kraju uzyskuje 42 proc. poparcia, a Trump — 37 proc. W sondażu Reuters/Ipsos z 22-23 lipca, tuż po decyzji Bidena o wycofaniu się z wyborów, Harris uzyskiwała 37 proc. przy 34 proc. Trumpa. Te i inne sondaże wskazują, że Harris zastępując Bidena w roli kandydata na prezydenta zniwelowała sondażową przewagę, jaką nad kandydatem Partii Demokratycznej miał były prezydent. 

W ostatnich dniach Harris ogłosiła, że jej kandydatem na wiceprezydenta będzie gubernator Minnesoty, Tim Walz. Na konferencji prasowej w Palm Beach Trump stwierdził, że zarówno Harris, jak i Walz to „słabi kandydaci”. 

Donald Trump odpowiada na pytanie o słowa na temat Kamali Harris, która „stała się czarnoskóra”

Trump ubolewał też, że nie będzie miał okazji zmierzyć się z Bidenem w wyborach, które odbędą się 5 listopada sugerując, że prezydent padł ofiarą „spisku” w szeregach Partii Demokratycznej, którego celem było odsunięcie go od kandydowania.

Czytaj więcej

Wybory w USA: Kamala Harris czy Donald Trump. Kto prowadzi w nowym sondażu?

Trump był też pytany o swoją kontrowersyjną wypowiedź na temat Harris i tego, że „stała się ona czarnoskóra” kilka lat temu (Harris ma hinduskie i afroamerykańskie korzenie). W odpowiedzi były prezydent stwierdził, że pytania o to należy zadawać Harris. - To ona to powiedziała, ja tego nie powiedziałem... Dla mnie to się nie liczy. Ale dla niej, z jej punktu widzenia, sądzę, że to brak szacunku wobec obu (mniejszości etnicznych), niezależnie od tego czy mowa o Hindusach czy czarnoskórych, sądzę, że to brak szacunku do obu — stwierdził. Trump nawiązał tym samym do wypowiedzi w czasie wywiadu, jakiego udzielał czarnoskórym dziennikarzom, gdy sugerował, że Harris podkreślała najpierw swoje hinduskie korzenie, a następnie, gdy została kandydatką na wiceprezydenta, zaczęła kłaść nacisk na to, że jest Afroamerykanką.

Donald Trump zarzuca Kamali Harris, że ta nie udziela wywiadów

Były prezydent kpił też z frekwencji na wiecach Harris sugerując, że jest ona znacznie niższa niż na jego wiecach. Mówił też, że gdy przemawiał do swoich zwolenników 6 stycznia 2021 roku — w dniu, gdy doszło do ataku na Kapitol — słuchający go tłum był tak liczny jak ten, który słuchał przemówienia dr. Martina Luthera Kinga z 1963 roku, w którym padły słynne słowa „Miałem sen” (ang. I have a dream).

Reuters zauważa jednak, ze Martin Luther King przemawiał do 250 tys. osób, a Trump — do ok. 53 tysięcy.

Trump krytykował Harris za to, że nie udziela wywiadów odkąd została kandydatką na prezydenta. - Nie potrafi udzielić wywiadu. Jest niekompetentna — stwierdził.

Trump o swoich oczekiwaniach w kwestii debat przed wyborami prezydenckimi mówił na konferencji prasowej w Palm Beach, na Florydzie. Stacja Fox News, w której miałyby się odbyć dodatkowe debaty, to telewizja konserwatywna, znana ze swojego wsparcia dla Partii Republikańskiej.

Kamala Harris, w odpowiedzi na deklarację Trumpa, napisała w serwisie X, że nie może się doczekać debaty 10 września, po tym jak Trump „w końcu” się na nią zdecydował.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Oto skład mojego gabinetu". Ursula von der Leyen przedstawiła nowych komisarzy KE
Polityka
Nowa Komisja Europejska z nowym Francuzem
Polityka
Czy zamach uratuje Donalda Trumpa? To może być punkt przełomowy kampanii
Polityka
Drugi zamach na Donalda Trumpa. Kandydat na prezydenta wskazuje winnych
Polityka
Ameryka już zaczyna głosować na prezydenta