Aktualizacja: 19.02.2025 08:22 Publikacja: 02.08.2024 10:10
Akcja solidarności z uwięzionym Andrzejem Poczobutem, dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi, Białystok, 25 lipca
Foto: PAP, Artur Reszko
W czwartek 1 sierpnia odbyła się największa wymiana więźniów między Rosją a Zachodem od czasu zimnej wojny. Uczestniczyło w niej siedem państw: Stany Zjednoczone, Niemcy, Polska, Norwegia, Rosja i Białoruś. Do Stanów Zjednoczonych wrócili m.in. Evan Gershkovitz i Paul Whelan — obaj byli skazani na wieloletnie więzienie za szpiegostwo. Wolność odzyskali też opozycjoniści Władimir Kara-Murza i Ilia Jaszyn,. Rosja z kolei odzyskała m.in. Wadima Krasikowa, skazanego w Niemczech za zabójstwo byłego czeczeńskiego przywódcy Zelimchana Changoszwilego.
Samorządowcy – nie tylko eksperci – zaangażowali się w prace zespołu Rafała Brzoski ds. deregulacji. Liczą m.in. na ułatwienia w inwestycjach. A sam zespół i jego prace skupiają uwagę – nie tylko koalicji, ale i opozycji.
Biometria, którą chce wprowadzić MSZ, ma zablokować przechwytywanie terminów wizowych przez nieuczciwych pośredników – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
– Nic nie wskazuje na to, żeby Stany Zjednoczone miały się wycofać z Europy, jest wręcz przeciwnie – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z generałem Keithem Kelloggiem, pełnomocnikiem prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Ukrainy.
Ministerstwo kultury odwołało z pełnionej funkcji dr. Wojciecha Kozłowskiego, zastępcę szefa Instytutu Pileckiego. Był on jednym z twórców tej placówki, przez kilka lat stał na jej czele.
Marszałkowie Sejmu i Senatu podnieśli o 1,1 tys. zł ryczałt, który przysługuje na prowadzenie biur poselskich i senatorskich – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. To kolejna z serii podwyżek w ciągu dekady, w czasie której ryczałt wzrósł o niemal 100 proc.
Nadchodzi koniec zasady de minimis w imporcie i będzie to rewolucja w e handlu i logistyce. Małe paczki także będą clone.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
Nie zawsze i nie wszędzie na wakacje trzeba lecieć samolotem. Niemieckie biuro podróży specjalizujące się w wycieczkach z przejazdem pociągami, Ameropa, twierdzi, że klienci coraz chętniej wybierają podróż koleją. Touroperator zanotował wzrost sprzedaży pakietów dynamicznych o 140 procent, rok do roku.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
W Karpatach Zachodnich ruszyła budowa nowego ośrodka narciarskiego. Ma to być miejsce, w którym turyści będą wypoczywać cały rok. Od granicy z Polską dzielić go będzie 50 kilometrów.
Trwały pokój zachęci do powrotu pokaźną część z 800 tys. Ukraińców pracujących w Polsce. Nietrwały, z ryzykiem kolejnej wojny, zatrzyma ich, ale skłonić może polskie władze do odwieszenia powszechnego poboru.
Brytyjskie myśliwce Typhoon mogą być wysłane w charakterze sił gwarantujących utrzymanie pokoju na Ukrainie - informuje „The Times”.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł w wysokości ok. 25 proc. na import samochodów do USA. Podobne cła mają być też wprowadzone na import chipów i produktów farmaceutycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas