Powstanie Warszawskie. Andrzej Duda obok Franka-Waltera Steinmeiera mówi o "symbolicznym momencie"

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożyli kwiaty w Miejscu Pamięci Ofiar Rzezi Woli w Warszawie.

Publikacja: 01.08.2024 11:45

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier w Miejscu

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier w Miejscu Pamięci Ofiar Rzezi Woli Warszawie

Foto: PAP/Rafał Guz

W pierwszych dniach sierpnia 1944 r. hitlerowskie wojska rozpoczęły eksterminacje ludności stolicy. Tylko na Woli zamordowano ok. 60 tys. cywilów — przypomniał prezydent Andrzej Duda, składając kwiaty przy ulicy Górczewskiej w Warszawie, gdzie Niemcy dokonali masowych egzekucji.

Duda przypomniał, że "hitlerowskie wojska, a przede wszystkim oddziały SS rozpoczęły eksterminacje ludności stolicy". Jak powiedział na Woli zamordowano ok. 60 tys. cywilów. - Byli wyprowadzani z domów, kamienic, ich domy były podpalane, a oni sami byli rozstrzeliwani na ulicach, a ich ciała były palone. Kilkanaście ton popiołów zebrano z ulic i placów Woli, po to, aby złożyć je we wspólnej mogile - mówił.

Andrzej Duda mówi o „symbolicznym momencie”

Zdaniem prezydenta, 80. rocznica Powstania Warszawskiego to nie tylko ważny moment "związany z naszą pamięcią o ofiarach niemieckiego ludobójstwa", ale także moment symboliczny.

Rzeź Woli w czasie Powstania Warszawskiego

Rzeź Woli w czasie Powstania Warszawskiego

Foto: PAP

 - W tym niepozornym miejscu, a tak straszliwie wrytym w bolesną pamięć naszego narodu, prezydent Niemiec, a więc syn tego narodu, który był sprawcą tamtych zbrodni, składa wieniec, pochyla swoją głowę, klęka przed krzyżem upamiętniającym tamtą ofiarę i tamtych pomordowanych — mówił prezydent Duda.

Czytaj więcej

Powstańcza sztafeta pokoleń

- Chciałbym, żeby wszyscy przyjęli tę postawę prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera z szacunkiem, bo tak, jak wczoraj był z nami w czasie mszy świętej i uroczystości pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich, tak dziś przyjechał na Wolę, by razem ze mną stanąć w tym miejscu, oddać hołd pomordowanym i poległym - zaznaczył prezydent Duda. 

Prezydent podziękował za „symboliczne westchnienie i przyjęcie postawy stojącej”

W środę Duda i Steinmeier wzięli udział w mszy świętej i uroczystym Apelu Poległych w przeddzień 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Prezydent Duda podziękował wszystkim tym, którzy przybyli do Warszawy oraz tym, którzy o godzinie 17:00, w Godzinę „W” poprzez symboliczne westchnienie i przyjęcie postawy stojącej uczczą  pamięć bohaterstwa ludności stolicy 80 lat temu. - Powstanie Warszawskie jest moralną podstawą naszej niepodległości — mówił Andrzej Duda. 

Powstanie Warszawskie: Czym była Rzeź Woli?

Rzeź Woli, eksterminacja mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola dokonana przez oddziały SS i policji niemieckiej pod dowództwem SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha na początku sierpnia 1944 roku, w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga