Korea Północna: Ulubiona córka Kim Dzong Una zostanie następcą tronu?

Wywiad południowokoreański twierdzi, że Kim Dzong Un zaczął przygotowywać swego następcę: ulubioną córkę. Ale dziewczynka ma dopiero 12 lat.

Publikacja: 01.08.2024 04:30

Nie wiadomo, co mogło obecnie skłonić ledwo 40-letniego Kim Dzong Una do poszukiwania następcy. Jego

Nie wiadomo, co mogło obecnie skłonić ledwo 40-letniego Kim Dzong Una do poszukiwania następcy. Jego ojciec Kim Dzong Il wyznaczył go na kolejnego władcę kraju na dwa lata przed swoją śmiercią, gdy sam był już ciężko chory.

Foto: AFP

– Gdy król ma wiele dzieci, to zupełnie naturalne, że jedno jest najbardziej ulubione i je chce uczynić swym następcą – wyjaśnia południowokoreański ekspert Cheong Seong-Chang.

Córka Kim Dzong Una – tajemnicze dziecko bez imienia

Na razie oficjalnie władze w Pjongjangu nie podały jednak nawet, jak córka Kim Dzong Una ma na imię ani też ile ma lat (oraz czy i ile w ogóle wódz Korei Północnej ma dzieci). Takie informacje w większości pochodzą od amerykańskiego koszykarza Dennisa Rodmana, który zaprzyjaźnił się z dyktatorem i – jak twierdzi – maleńką Kim Ju-ae nosił na rękach.

Komunistyczna prasa nazywa dziewczynkę „szlachetnym dzieckiem”, „czcigodnym potomkiem” czy „ukochaną córka”. Pośrednio o tym, że nazywa się Kim Ju-ae, świadczy jednak akcja władz. Jeszcze w lutym ubiegłego roku w położonym na zachodzie Korei Północnej mieście Chongju rodzicom dziewczynki o imieniu Ju-ae kazano „uzupełnić świadectwo urodzin dziecka”, gdyż muszą wybrać jej nowe imię. Według informacji Radio Free Asia zażądano tego od wszystkich rodziców „w całym regionie”, jeśli córki też się tak nazywały.

Czytaj więcej

Koreą Północną będzie rządzić kobieta? Nowe ustalenia wywiadu Korei Południowej

Podobną akcję prowadzono w Korei Północnej w 2014 roku, wtedy „rekomendowali” rodzicom, by „dobrowolnie” zmienili imiona swych dzieci, jeśli nazywają się Kim Dzong Un.

Korea Północna: Znaczki pocztowe z córką Kim Dzong Una sygnałem nadchodzących zmian

Obecnie, w listopadzie 2022 roku dziesięcioletnia jeszcze córka Kim Dzong Una zaczęła się pojawiać publicznie i dlatego pewnie ściągnęła kłopoty na rodziców z Chongju. Ojciec prowadził ją za rękę w trakcie odpalania balistycznej rakiety Hwasong-17, siedziała obok niego na naradzie uczonych i dowódców armii czy oglądała rakiety średniego zasięgu Hwasong-12. Nie są to zajęcia, które lubiłyby dzieci, ale – jak mówią eksperci z Korei Południowej – „księżniczki mają swoje obowiązki”.

Równo rok po akcji administracji rejonu Chongju mała Kim Ju-ae znalazła się na północnokoreańskich znaczkach pocztowych – wraz ze swoim ojcem.

Dlaczego młody Kim Dzong Un szykuje następcę tronu?

Nie wiadomo, co mogło obecnie skłonić ledwo 40-letniego Kim Dzong Una do poszukiwania następcy. Jego ojciec Kim Dzong Il wyznaczył go na kolejnego władcę kraju na dwa lata przed swoją śmiercią, gdy sam był już ciężko chory. Wcześniej jednak przez sześć lat na następcę tronu przewidywano starszego brata Kim Dzong Una – Kim Dzong Czola. Podobno obecnie ten niedoszły władca spokojnie żyje w Pjongjangu, poświęcając się grze na gitarze (wiadomo, że jest fanem Erica Claptona).

Wywiad południowokoreański twierdzi, że z powodu ogromnej nadwagi (podobno waży ok. 140 kg) Kim cierpi na różne choroby, które się nasilają. Z innych źródeł wiadomo, że bardzo wystraszył się nieudanego zamachu na Donalda Trumpa 13 lipca i znacznie wzmocnił swoją ochronę, przede wszystkim na publicznych imprezach, w których uczestniczy.

Patriarchalne władze i niechęć do kobiet. "Elita komunistycznej Korei raczej nie przyjmie dziewczynki jako przyszłego władcy"

Kim ma jeszcze najstarszego syna i młodszą córkę, nie wiadomo jednak, co się z nimi dzieje. W tradycji dynastycznej większości krajów świata to właśnie pierworodny powinien odziedziczyć władzę. Tym bardziej że wyznaczenie córki w patriarchalnym społeczeństwie (a właściwie elicie władzy, bo to ona decyduje) może napotkać odruchy niechęci.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie pomaga gospodarce Korei Północnej. Rosjanie to świetny klient

– Polityczna elita komunistycznej Korei raczej nie przyjmie dziewczynki jako przyszłego władcy. Kim Dzong Un po prostu urządza obecnie show (przychodząc z nią na poligony wojskowe i narady – red.), pokazując że jest kochającym ojcem, a nie zwykłym brutalnym dyktatorem strzelającym rakietami – sądzi południowokoreańska politolog Chun Su-jin.

Siostra z „betonu partyjnego” i ambitna ciotka

Jednak w komunistycznej tradycji Korei kobiety są obecne na najwyższych szczeblach władzy. Siostra Kima Kim Jo-Dzong jest obecnie odpowiedzialna za północnokoreańską propagandę i to ona występuje z najostrzejszymi oświadczeniami na tematy polityki międzynarodowej (zazwyczaj obrzuca wyzwiskami przywódców Korei Południowej). Ministrem spraw zagranicznych Pjongjangu jest Choe Son-hui, choć zakres jej samodzielności decyzyjnej jest dyskusyjny.

Mentorem samego Kim Dzong Una (oraz rodzajem wykonawcy politycznego testamentu jego ojca) była ciotka Kim Kyong Hui, która jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku zarządzała komunistycznym przemysłem lekkim. Jej mąż zaś był prawą ręką założyciela dynastii Kim Ir Sena.

Ciotka miała nadzorować przejęcie władzy przez bratanka, ale wpadła w kłopoty z powodu ambicji męża. Został on w 2013 roku rozstrzelany na rozkaz Kim Dzong Una za zdradę, nie wiadomo, co się stało z Kim Kyong Hui.

Długoletnie szkolenie następców w Korei Północnej 

– W północnokoreańskim społeczeństwie oczywiście ważna jest ideologia dżucze, ale przez stulecia Koreańczycy żyli wśród wartości konfucjańskich i kobieta na czele państwa byłaby nie tyle nie do przyjęcia, ile bardzo trudna do zaakceptowania – sądzi rosyjski ekspert Aleksandr Woroncow.

– Przekazywaniu władzy w autokracjach może towarzyszyć niechęć elit wobec nowego przywódcy, a to może doprowadzić do rozpadu systemu politycznego – mówi brytyjski ekspert Robert Winstanley-Chesters.

 Dlatego proces przygotowania Kim Ju-ae może być długi i przypominać sytuację z drugim władcą Korei Północnej Kim Dzong Ilem. Jego szykowano do władzy przez prawie dziesięciolecie, stopniowo mianując na kolejne, ważne stanowiska partyjne pozwalające mu nabrać doświadczenia – uważa.

– Gdy król ma wiele dzieci, to zupełnie naturalne, że jedno jest najbardziej ulubione i je chce uczynić swym następcą – wyjaśnia południowokoreański ekspert Cheong Seong-Chang.

Córka Kim Dzong Una – tajemnicze dziecko bez imienia

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rusłan Szoszyn: Bez prądu i bez pieniędzy. Jak Rosjanie wykorzystali Abchazję i ją porzucili
Polityka
Ostatnie przygotowania do debaty prezydenckiej w USA. Gra toczy się o każdy głos
Polityka
Rosja zmienia kanały dezinformacji. Influencerzy na listach płac Kremla
Polityka
Zełenski powołał nowych doradców i zastępców szefa kancelarii prezydenta
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Polityka
Eksplozja Nord Stream. Co śledczy z Niemiec zarzucają Polsce? "Nie do pomyślenia"
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki