Liczba incydentów z udziałem prawicowych ekstremistów w szkołach w Brandenburgii znacznie wzrosła w ostatnim roku. Władze oświatowe zarejestrowały 203 tego typu zgłoszenia w pierwszej połowie roku szkolnego 2023/24 – poinformowało Ministerstwo Edukacji w Poczdamie agencję informacyjną DPA. Ponadto odnotowano 60 incydentów ksenofobicznych, 25 antysemickich i 21 innych wydarzeń ekstremistycznych, choć możliwe są podwójne zgłoszenia. Natomiast w całym roku szkolnym 2022/23 zgłoszono 70 skrajnie prawicowych wypowiedzi lub działań, a także 21 incydentów na tle rasowym, siedem antysemickich i cztery inne ekstremistyczne zdarzenia.
Brandenburski minister edukacji Steffen Freiberg (SPD) wezwał nauczycieli do podejmowania konsekwentnych działań i obiecał im wsparcie. „Szkoły muszą się zaangażować” - stwierdził Freiberg. „Nie ma neutralności wobec wartości zawartych w Ustawie Zasadniczej, takich jak równość, wolność poglądów i wolność wyznania”. Odniósł się również do środków, które zostały już zainicjowane. „Dlatego też zmieniliśmy ustawę o edukacji”.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i przywódcy Unii Europejskiej potępili falę ataków na polityków w Niemczech. W wyniku jednego z nich deputowany do Parlamentu Europejskiego z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.
Obowiązek zgłaszania incydentów
Od czasu zmiany prawa przez parlament Brandenburgii w styczniu br., szkoły w w tym landzie muszą szybciej reagować na przypadki skrajnie prawicowe. Stało się to po tym, jak wiosną 2023 roku w szkole w miejscowości Burg w Szprewaldzie na południe od Berlina, ujawniono liczne incydenty gloryfikujące narodowy socjalizm. Według nauczycieli swastyki i hitlerowskie pozdrowienia były tam na porządku dziennym. W wyniku wrogich reakcji ze strony prawicowych radykałów oraz lokalnej ludności autorzy listu postanowili opuścić szkołę i miejscowość. Odtąd tego typu zdarzenia, a także te o charakterze antysemickim lub rasistowskim, muszą być natychmiast zgłaszane władzom oświatowym – wcześniej nie było to obowiązkowe.
Jak podaje „Der Spiegel", Ministerstwo Edukacji w Brandenburgii jest obecnie znacznie bardziej aktywne niż rok temu w podejmowaniu wysiłków na rzecz walki z ekstremizmami w szkołach. W maju br., przed wyborami europejskimi, ostrzegało, że „Der Dritte Weg” (Trzecia Droga), niewielka partia sklasyfikowana przez brandenburski Urząd Ochrony Konstytucji jako prawicowo-ekstremistyczna, planuje rozprowadzać swoje publikacje przed szkołami. W wewnętrznym liście do dyrektorów szkół ministerstwo napisało, że partia chce przyciągnąć uwagę osób głosujących po raz pierwszy (w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogli w Niemczech wziąć udział już 16-latkowie – red.).