Przed kilkoma dniami „Financial Times” napisał, że według europejskich wywiadów Rosja przygotowuje się do aktów sabotażu w Europie, które mają obejmować ataki na infrastrukturę krytyczną „bez liczenia się z ofiarami”. Z kolei NATO podawało kilka dni wcześniej, że jest zaniepokojone nasilającymi się atakami hybrydowymi na europejskie kraje, wśród których wymieniono m.in. Polskę.
Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi, Donald Tusk mówi o osłabieniu polskich służb na froncie białorusko-rosyjskim
6 maja były już sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Tomasz Szmydt, wystąpił na konferencji prasowej w Mińsku i poprosił o azyl na Białorusi, chwaląc Aleksandra Łukaszenkę i krytykując politykę Polski wobec Rosji i Białorusi. To wzbudziło podejrzenia, że Szmydt mógł współpracować z białoruskim wywiadem. Jak się okazało w 2023 roku Szmydt wyjechał na urlop na Białoruś, co nie zostało jednak sprawdzone przez służby.
W związku ze sprawą sędziego, który był zamieszany w tzw. aferę hejterską z udziałem sędziów związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, Donald Tusk zwołał posiedzenie Kolegium ds. Służb Specjalnych, po którym mówił, że zostanie dla niego sporządzony raport ws. wpływów i akcji wywiadów rosyjskiego i białoruskiego w naszym kraju. Mówił też, ze w poprzednich latach "przerwano dochodzenie czy sprawdzenie niektórych osób i zdarzeń, które mogły wskazywać na aktywność i wpływ rosyjskich i białoruskich służb w aparcie władzy szeroko pojętym" co - jak mówił - niepokoi służby. Tusk zapowiedział też, że - prawdopodobnie po zmianach ustawowych - wznowi działanie komisja ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce.
Tusk mówił też, że „służby specjalne zostały zdewastowane przez te lata, zostały naprawdę bardzo osłabione, szczególnie jeśli chodzi o ten front białorusko-rosyjski”.
Czytaj więcej
Prokuratura Krajowa przedstawiła zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej. Przygotowywał dla Kremla informacje mające pomóc w zamachu na prezydenta Ukrainy.