Sondaż: Czy Polska jest dobrze chroniona przed działaniem wywiadów Rosji i Białorusi?

"Czy Pani/Pana zdaniem Polska jest dobrze chroniona przed działaniami rosyjskiego i białoruskiego wywiadu?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 10.05.2024 06:00

Współpracownikiem białoruskiego wywiadu w Polsce mógł być m.in. sędzia Szmydt

Współpracownikiem białoruskiego wywiadu w Polsce mógł być m.in. sędzia Szmydt

Foto: Adobe Stock

arb

Przed kilkoma dniami „Financial Times” napisał, że według europejskich wywiadów Rosja przygotowuje się do aktów sabotażu w Europie, które mają obejmować ataki na infrastrukturę krytyczną „bez liczenia się z ofiarami”. Z kolei NATO podawało kilka dni wcześniej, że jest zaniepokojone nasilającymi się atakami hybrydowymi na europejskie kraje, wśród których wymieniono m.in. Polskę.

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi, Donald Tusk mówi o osłabieniu polskich służb na froncie białorusko-rosyjskim

6 maja były już sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Tomasz Szmydt, wystąpił na konferencji prasowej w Mińsku i poprosił o azyl na Białorusi, chwaląc Aleksandra Łukaszenkę i krytykując politykę Polski wobec Rosji i Białorusi. To wzbudziło podejrzenia, że Szmydt mógł współpracować z białoruskim wywiadem. Jak się okazało w 2023 roku Szmydt wyjechał na urlop na Białoruś, co nie zostało jednak sprawdzone przez służby.

W związku ze sprawą sędziego, który był zamieszany w tzw. aferę hejterską z udziałem sędziów związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, Donald Tusk zwołał posiedzenie Kolegium ds. Służb Specjalnych, po którym mówił, że zostanie dla niego sporządzony raport ws. wpływów i akcji wywiadów rosyjskiego i białoruskiego w naszym kraju. Mówił też, ze w poprzednich latach "przerwano dochodzenie czy sprawdzenie niektórych osób i zdarzeń, które mogły wskazywać na aktywność i wpływ rosyjskich i białoruskich służb w aparcie władzy szeroko pojętym" co - jak mówił - niepokoi służby. Tusk zapowiedział też, że - prawdopodobnie po zmianach ustawowych - wznowi działanie komisja ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce. 

Tusk mówił też, że „służby specjalne zostały zdewastowane przez te lata, zostały naprawdę bardzo osłabione, szczególnie jeśli chodzi o ten front białorusko-rosyjski”.

Czytaj więcej

Rosjanie planowali zamach na Zełenskiego w Polsce? Polak z zarzutami

W kwietniu pojawiła się informacja, że Prokuratura Krajowa przedstawiła zarzuty obywatelowi Polski Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej. – Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka – tłumaczyła prok. Anna Adamiak, rzeczniczka Prokuratora Generalnego. – Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa, czyli prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego - dodała.

Sondaż: 63 proc. osób z wykształceniem wyższym uważa, że Polska nie jest dobrze chroniona przed działaniami rosyjskiego i białoruskiego wywiadu

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy — ich zdaniem - Polska jest dobrze chroniona przed działaniami rosyjskiego i białoruskiego wywiadu.

Na tak zadane pytanie 17,3 proc. badanych odpowiedziało „tak”.

56,5 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi „nie”.

26,2 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Ochronę przed wschodnimi służbami za niewystarczającą uważa 6 na 10 respondentów między 25 a 34 rokiem życia i nieco wyższy odsetek (63%) osób posiadających wyższe wykształcenie. Biorąc pod uwagę wysokość zarobków zabezpieczenia przed służbami Rosji i Białorusi najczęściej krytycznie oceniają respondenci, których miesięczny dochód nie przekracza 3000 zł netto (62%). Pogląd taki wyraża 2 na 3 badanych z miast liczących do 20 tys. mieszkańców — komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 maja 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów
Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci