Co przyniesie marzec w polityce? Nie tylko kampania samorządowa

Najbliższy miesiąc to główna i najważniejsza część wyjątkowo krótkiej kampanii samorządowej. Planowane są też liczne posiedzenia sejmowych komisji śledczych, koalicja szykuje się też do zmian w TK i nie tylko.

Publikacja: 03.03.2024 12:54

Co przyniesie marzec w polityce? Nie tylko kampania samorządowa

Foto: PAP/Piotr Nowak

Pierwszy kampanijny weekend marca zaczął się od serii konwencji wyborczych wszystkich sił politycznych. PiS ujawniło swoje hasło i przesłanie „Jestem na TAK”, swoje konwencje zorganizowała też Lewica (w Płocku), KO (w Piasecznie) i Trzecia Droga (w Otrębusach). 

Kluczową – być może w całym 2024 roku – wizytą międzynarodową w marcu jest planowana na 12 marca wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, gdzie mają spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem. Okazją jest rocznica wstąpienia Polski do NATO, a tematy będą oczywiście wiązały się z bezpieczeństwem i wojną w Ukrainie.

Czytaj więcej

„Musimy zdzierać buty i wykręcać kilometry”. Konwencja wyborcza PiS

Walka o miasta 

Dopiero w połowie marca (14 marca o godzinie 16:00) mija ostateczny termin rejestracji kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. W większości dużych miast stawka wyborcza jest już jednak ustalona. 4 marca – czyli już w poniedziałek – mija za to termin rejestracji list kandydatów na radnych gmin, powiatów, sejmików oraz kandydatów do rad dzielnic w Warszawie. Najciekawsze wyborcze starcia toczą się w Warszawie (zwłaszcza na linii Biejat-Trzaskowski), w Krakowie – gdzie liderem sondaży jest kandydat niezależny Łukasz Gibała oraz we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska o prezydenturę rywalizuje obecny prezydent Jacek Sutryk z własnym komitetem KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy (na jego listach do rady miasta są też niektórzy radni z PO). Wciąż nie ma oficjalnej decyzji, kogo PO wystawi jako kandydata na prezydenta miasta.

Czytaj więcej

Sondaż: Którym politykom Polacy ufają najbardziej? Wyraźny lider

W poziomie ogólnokrajowym będzie toczyć się rywalizacja o sejmiki. KO liczy na odbicie wszystkich sejmików, w których PiS utrzymuje teraz władzę. Dla PiS liczy się przede wszystkim utrzymanie sejmiku w Małopolsce oraz oczywiście na Podkarpaciu.

Przesłuchanie Kaczyńskiego 

W Sejmie w marcu należy spodziewać się kolejnych przesłuchań przed trzema działającymi obecnie komisjami śledczymi. Już w poniedziałek 4 marca przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych ma stanąć Paweł Kukiz. We wtorek 5 marca komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha Adama Burakowskiego, byłego ambasadora w Indiach. Najwięcej emocji w marcu wzbudzą być może prace komisji śledczej badającej aferę Pegasusa. 15 marca przed komisją – jak poinformowała jej przewodnicząca Magdalena Sroka – ma zostać przesłuchany prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tematem w marcu może być też tożsamość osób – lista osób –  które były nielegalnie podsłuchiwane tym systemem.  Politycy koalicji zapowiadali zbudowanie prawnego mechanizmu w tej sprawie tzn. ujawnienia tożsamości ofiar Pegasusa. 

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Po co Jacek Kurski chce wrócić do polityki i dlaczego w PiS go nie chcą

Nawała legislacyjna i tarcia w koalicji 

Pierwszym ważnym tematem, którym zajmie się Sejm w marcu są zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. O tym, że na najbliższym posiedzeniu – które rozpocznie się 6 marca – Sejm zajmie się m.in. uchwałą w tej sprawie informowali już politycy koalicji rządzącej. Pakiet zmian to zarówno uchwała, jak i nowa ustawa oraz zmiana Konstytucji i doprowadzenie do resetu w TK. Zmiana w ustawie zasadniczej ma zostać zainicjowana w Senacie, co wynika z ustaleń koalicyjnych.

Sprawa aborcji najbardziej obecnie dzieli koalicję rządzącą.

Tak jak informowała „Rzeczpospolita” nie ma jeszcze decyzji koalicji co do harmonogramu prac nad ustawami dotyczącymi aborcji. Swoje projekty złożyła Lewica, Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska. Sprawa aborcji najbardziej obecnie dzieli koalicję rządzącą. Na szybkie tempo prac najbardziej w ostatnich tygodniach naciskała Lewica, która stanowczo wyklucza też referendum w tej sprawie. To zaś jest pomysł Trzeciej Drogi. Inne tematy, które w koalicji budzą emocje to m.in. polityka mieszkaniowa. Trzecia Droga naciska też w sprawie składki zdrowotnej, jak na ostatniej konwencji w Otrębusach.

Czytaj więcej

PiS próbuje w kampanii samorządowej powrotu do przesłania o modernizacji

W marcu można spodziewać się też kontynuacji tematu protestów rolniczych. Na 6 marca protestujący rolnicy zapowiedzieli kolejną demonstrację w Warszawie

Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy
Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów
Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu