Aktualizacja: 19.02.2025 05:48 Publikacja: 16.02.2024 14:10
Rosyjski opozycjnista Aleksiej Nawalny i prezydent Rosji Władimir Putin
Foto: ANDREY SMIRNOV / AFP, Gavriil GRIGOROV / POOL / AFP
Rosyjska służba więzienna poinformowała, że w piątek 16 lutego w kolonii karnej numer 3 zmarł skazany rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. Według rosyjskich służb, Nawalny źle się poczuł i stracił przytomność po spacerze, a reanimacja nie przyniosła rezultatu.
Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz zastrzegła, że prawnik opozycjonisty jest w drodze do kolonii karnej, w której przetrzymywany był Nawalny. Oświadczyła, że jak dotąd współpracownicy Nawalnego nie mają potwierdzenia, że oponent Władimira Putina nie żyje.
Anulowane z wątpliwych powodów wybory w Rumunii po tygodniach wciąż budzą emocje. Gdyby odbyła się druga tura, to prezydentem dużego kraju w naszym regionie byłby albo odpowiednik Grzegorza Brauna, albo Magdaleny Biejat.
Podobnie jak wobec Ukrainy, Donald Trump stosuje strategię szokową także wobec Bliskiego Wschodu. Tam jednak szanse na sukces są, jak na razie, równe zeru.
Prezydent Francji Emmanuel Macron przygotowuje się do zwołania kolejnego spotkania dotyczącego sytuacji na Ukrainie. Jednak nie wszystkie kraje zostaną tam zaproszone. Brakować ma m.in. Polski.
Donald Tusk nie ma monopolu na powoływanie się na bezpieczeństwo kraju – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Jędrzej Bielecki o wpisie premiera, który stwierdził, że „rozgorączkowani komentatorzy” nie będą dyktować mu działań.
Skoro Polska storpedowała ideę misji rozjemczej gwarantującej pokój, europejscy alianci z NATO lansują program wsparcia na bezprecedensową skalę sił zbrojnych samej Ukrainy – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł w wysokości ok. 25 proc. na import samochodów do USA. Podobne cła mają być też wprowadzone na import chipów i produktów farmaceutycznych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
W czasie konferencji prasowej na Florydzie Donald Trump oświadczył, że zaproponował, aby przed zawarciem układu pokojowego Rosji z Ukrainą na Ukrainie odbyły się wybory prezydenckie.
Choć do końca rozmów pokojowych jeszcze daleko, trzeba stwierdzić, że Rosja wojnę wygrała. Nie w sensie militarnym, lecz politycznym – a taki jest ostatecznie sens każdego konfliktu zbrojnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek po raz pierwszy od wybuchu wojny dojdzie do bezpośrednich rozmów USA i Rosji na poziomie szefów dyplomacji. Siergiej Ławrow i rosyjska delegacja spotykają się z Marco Rubio i amerykańską delegacją w Rijadzie.
Anulowane z wątpliwych powodów wybory w Rumunii po tygodniach wciąż budzą emocje. Gdyby odbyła się druga tura, to prezydentem dużego kraju w naszym regionie byłby albo odpowiednik Grzegorza Brauna, albo Magdaleny Biejat.
Po tragicznej strzelaninie szwedzki rząd chce zaostrzyć przepisy o broni palnej.
Trwały pokój zachęci do powrotu pokaźną część z 800 tys. Ukraińców pracujących w Polsce. Nietrwały, z ryzykiem kolejnej wojny, zatrzyma ich, ale skłonić może polskie władze do odwieszenia powszechnego poboru.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas