Kohabitacja na linii Pałac Prezydencki–KPRM, przygotowania do kampanii samorządowej, europejskiej, obrady sejmowych komisji śledczych, dalszy ciąg sporu o media publiczne, zmiany w sferze praworządności i w spółkach Skarbu Państwa – to tylko niektóre z tematów politycznych w 2024 roku.
Już teraz widać, że jednym z najważniejszych będzie relacja prezydenta Andrzeja Dudy z nowym rządem. W dwóch orędziach w ostatnich dniach Donald Tusk i Andrzej Duda zarysowali swoje stanowiska na przyszłość. Prezydent stwierdził, że w najważniejszej dla niego sprawie – kwestiach bezpieczeństwa – jest zawsze gotowy do współpracy z rządem. Jednocześnie podkreślił, że rząd, przejmując media publiczne, złamał m.in. konstytucję. I wezwał koalicję rządową do przestrzegania prawa.
Orędzie Donalda Tuska. Premier powtórzył zapowiedź ws. rozliczeń
Tusk w orędziu w ubiegłą sobotę mówił krótko o celach i planach na nowy rok. – Zwyciężymy, to już się stało. Rozliczymy zło, to już się dzieje. Naprawimy krzywdy, to też już zaczynamy, i najważniejsze, pojednamy – powiedział premier. Jak przyznał Tusk, to ostatnie wyzwanie będzie być może najtrudniejsze. Tusk w swoim orędziu wspominał o „rozliczeniu" rządów PiS. W planie koalicji na 2024 rok istotne będą prace kolejnych sejmowych komisji śledczych, z których trzy pierwsze dotyczą wyborów kopertowych w 2020 roku, Pegasusa oraz afery wizowej.
Czytaj więcej
Porównanie orędzi noworocznych premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę wyraźnie wskazuje na to, który z tych polityków kończy rok z poczuciem politycznego zwycięstwa, a który zamierza walczyć o odbicie utraconych szańców.
Szefem komisji dotyczącej wyborów kopertowych został Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej. I już 9 stycznia – jak wynika z naszych rozmów – przed komisją ma pojawić się były wicepremier Jarosław Gowin. To będzie pierwsze przesłuchanie „nowych” komisji śledczych i na pewno przyciągnie uwagę.