PVV Wildersa nie ma większości w parlamencie - do stworzenia koalicji większościowej jego ugrupowanie potrzebowałoby głosów co najmniej dwóch innych partii.
Geert Wilders wskazuje, z kim chce zbudować koalicję
PVV to partia określana mianem skrajnie prawicowej i antyimigranckiej. Wilders opowiadał się za referendum w sprawie wyjścia Holandii z UE i deklarował, że Holandia nie powinna przekazywać broni Ukrainie, ponieważ potrzebuje jej do zapewnienia sobie bezpieczeństwa.
Wilders w rozmowie z dziennikarzami po pierwszych rozmowach w sprawie utworzenia koalicji zapowiedział, że będzie "zdecydowany, ale rozsądny" w rozmowach z potencjalnymi partnerami koalicyjnymi.
Czytaj więcej
Po tym jak Słowacja pod rządami Roberta Fico zadeklarowała wstrzymanie pomocy militarnej dla Ukrainy, pojawiły się obawy, że drugi kraj UE i NATO pójdzie w jej ślady.
O tym, że Wilders może być zmuszony stanąć na czele rządu mniejszościowego zaczęło się mówić po tym, gdy po wyborach centroprawicowa partia VVD ustępującego premiera Marka Ruttego zadeklarowała, że nie wejdzie w skład rządu Wildersa, ale nie wykluczyła wsparcia go w parlamencie bez formalnego wejścia do rządu.