BBC ujawnia: Lider partii wspierającej Kreml adoptował dziecko uprowadzone z Ukrainy

70-letni Siergiej Mironow, lider partii Sprawiedliwa Rosja (formalnie opozycyjna, w rzeczywistości wspierająca Kreml) adoptował dziecko wywiezione z Ukrainy - wynika z informacji BBC.

Publikacja: 23.11.2023 11:03

Siergiej Mironow

Siergiej Mironow

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 638

Tożsamość dziecka, które nosiło imię Margarita, zmieniono w Rosji. Margarita jest jednym z 48 dzieci z domu dziecka w Chersoniu, które są uznane za zaginione. Dzieci zaginęły w czasie, gdy Rosjanie kontrolowali Chersoń.

Według ukraińskiego rządu ok. 20 tys. dzieci zostało nielegalnie wywiezionych z Ukrainy do Rosji od 24 lutego 2022 roku.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Władimira Putina i rosyjskiej komisarz ds. praw dzieci, Marii Lwowej-Biełowej, za udział w nielegalnej deportacji dzieci z Ukrainy. Rosja nie uznaje jurysdykcji MTK.

Rosyjskie władze twierdzą, że nie deportują ukraińskich dzieci lecz jedynie "ewakuują je, by chronić przed wojną".

Jak ludzie w spodniach moro wywieźli Margaritę z Ukrainy

BBC, we współpracy z ukraińską obrończynią praw człowieka, Wiktorią Nowikową, próbuje ustalić co stało się z Margaritą i innymi zaginionymi dziećmi. Nowikowa przygotowuje materiały dla ukraińskiej prokuratury, która przekaże je MTK.

Czytaj więcej

Czy dzieci zaprowadzą Władimira Putina przed Trybunał?

Margarita miała zostać zabrana z domu dziecka w Chersoniu, gdy miała 10 miesięcy. Dziewczynka została oddana do domu dziecka przez matkę, krótko po przyjściu na świat. Personalia ojca dziecka nie są znane.

W szóstym miesiącu rosyjskiej okupacji Chersonia w szpitalu, w którym Margarita była leczona z powodu bronchitu pojawiła się kobieta, która przedstawiła się jako urzędniczka odpowiedzialna za sprawy dzieci z Moskwy.

Kiedy kobieta opuściła szpital, do dyrektorki zadzwonił przedstawiciel władz okupacyjnych, który zażądał "natychmiastowego odesłania Margarity do domu dziecka".

W ciągu tygodnia dziecko wypisano ze szpitala, w którym było leczone z powodu bronchitu, a personel domu dziecka zaczął przygotowywać ją do podróży. - Baliśmy się, wszyscy się bali - mówi Liubow Sajko, pielęgniarka z domu dziecka.

Po dziewczynkę do domu dziecka mieli przyjechać Rosjanie ubrani w spodnie moro, jeden z nich miał nosić czarne okulary i nosić teczkę. - To było jak na filmie - wspominała Sajko.

Rosyjski parlamentarzysta uprowadził dzieci z domu dziecka w Chersoniu

Kilka tygodni później w domu dziecka pojawił się Igor Kastiukiewicz, rosyjski parlamentarzysta ubrany w mundur i inni rosyjscy urzędnicy, którzy zaczęli organizować deportację pozostałych dzieci, w tym brata Margarity, Maksyma.

Czytaj więcej

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk: Mamy za co dziękować Polakom

- Zabrali je z naszych rąk i wywieźli - wspomina Sajko.

Kastiukiewicz poinformował, że dzieci zostały zabrane do "bezpiecznego miejsca na Krymie". Parlamentarzysta przedstawił działania Rosjan jako pomoc humanitarną.

BBC w czasie śledztwa prowadzonego w sprawie Magarity ustaliło, że kobieta, która pojawiła się w szpitalu, w którym leczono Margaritę, to Inna Warłamowa. Nowikowa znalazła rosyjski dokument, ze zgodą na przewiezienie dziecka do moskiewskiego szpitala na badania. W dokumencie pojawiło się nazwisko Warłamowej.

Jak się okazało Warłamowa pracuje w rosyjskim parlamencie i posiada nieruchomość w Podolsku, niedaleko Moskwy.

19 546

Co najmniej tyle dzieci wywieziono z Ukrainy do Rosji - ustaliła strona ukraińska

Dalsze śledztwo BBC i ukraińskiej śledczej wykazało, że Warłamowa wyszła niedawno za mąż za Mironowa. W toku dalszego śledztwa dziennikarze BBC i Nowikowa odkryli, że w rosyjskim rejestrze urodzeń pojawiła się informacja o dziecku Warłamowej i Mironowa, 14-miesięcznej "Mariny", która miała przyjść na świat 31 października 2021 roku - w tym samym dniu co zaginiona Margarita.

- Kiedy zobaczyłam, że urodziny Mariny przypadają w dniu urodzin Margarity pomyślałam "bingo" - mówi Nowikowa.

Rosyjski rząd nie komentuje sprawy. Twierdzi, że nie zna historii Margarity - podaje BBC.

Konwencja Genewska definiująca zbrodnie wojenne wskazuje, że deportowanie cywilów w czasie wojny jest nielegalne, chyba że jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa lub ze względów wojskowych i że jest to działanie tymczasowe.

Ukraina zdołała zidentyfikować 19 546 dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji. Mniej niż 400 wróciło.

Tożsamość dziecka, które nosiło imię Margarita, zmieniono w Rosji. Margarita jest jednym z 48 dzieci z domu dziecka w Chersoniu, które są uznane za zaginione. Dzieci zaginęły w czasie, gdy Rosjanie kontrolowali Chersoń.

Według ukraińskiego rządu ok. 20 tys. dzieci zostało nielegalnie wywiezionych z Ukrainy do Rosji od 24 lutego 2022 roku.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Eksplozja Nord Stream. Co śledczy z Niemiec zarzucają Polsce? "Nie do pomyślenia"
Polityka
Były wiceprezydent z partii Donalda Trumpa zagłosuje na Kamalę Harris
Polityka
Nowy rząd Francji bez lewicy. Emmanuel Macron oskarżony o to, że "ukradł wybory"
Polityka
"Oskarżony jest kandydatem". Donald Trump nie usłyszy wyroku przed wyborami
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Polityka
Nagła rezygnacja kandydata Słowenii na komisarza po rozmowie z Ursulą von der Leyen. "Nie podzielamy koncepcji"
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki