Kreml przygotował strategię na wybory. Jak władze chcą nakłonić Rosjan do głosowania na Putina?

Administracja prezydenta Władimira Putina zamierza opowiadać Rosjanom o "trudnościach" w krajach Zachodu i przedstawić Rosję jako "wyspę spokoju" przed reelekcją Władimira Putina na prezydenta w marcu 2024 r. - poinformowały portal Meduza źródła zbliżone do Kremla.

Publikacja: 08.11.2023 14:22

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: AFP

"Stany Zjednoczone wkrótce będą miały dość, ponieważ muszą teraz wspierać nie tylko Ukrainę, ale także Izrael. To ich definitywnie wykończy" - wyjaśnił jeden z rozmówców Meduzy mówiąc o strategii Kremla na kampanię wyborczą Władimira Putina.

Jako przykład tego, jak wyglądałyby wiadomości dotyczące problemów Zachodu, przytoczył publikacje w prokremlowskich mediach o "pladze pluskiew" w Paryżu.

Kreml jest przekonany, że Rosjanie mają potrzebę słuchania krytyki "kolektywnego Zachodu".

Czytaj więcej

Ławrow atakuje Zachód za przejście na zieloną energię

- Gdy tylko prezydent wypowiada się na ten temat, krytykuje (Zachód - red.), można zauważyć wzrost notowań - powiedziało jedno ze źródeł.  Z badania Fundacji Opinii Publicznej (FOM), po wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem, która stała się okazją dla Putina do ponownej krytyki Zachodu, notowania prezydenta wzrosły o 3 pkt. proc. - do 83 proc.

Jednocześnie informując o problemach krajów zachodnich, państwowe i prorządowe media będą podkreślać, że pomimo sankcji Rosja "wygląda dobrze na tle ogólnego chaosu". Putin będzie przedstawiany jako polityk, który uczynił z kraju "wyspę spokoju".

Wojna na Ukrainie nie będzie tematem kampanii prezydenckiej w Rosji

Kwestia trwającej wojny na Ukrainie ma nie być wybijana na pierwszy plan. Temat ten ma być prowadzony w "tle kampanii". Wcześniej rozważano również odcięcie się od tego tematu. Podejście to nie zmieniło się nawet po tym, jak ukraińska kontrofensywa zakończyła się bez widocznego rezultatu, co przyznał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, Wałerij Załużny.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie: Ukraińska broń pancerna na wschodnim brzegu Dniepru

- Aby wprowadzić temat wojny do kampanii, potrzebne są zdecydowane sukcesy, a nie wojna pozycyjna - mówi źródła z otoczenia Kremla.

71-letni Putin, który stoi na czele państwa od 2000 roku, nie ogłosił jeszcze oficjalnie swojego udziału w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Jego rzecznik Dmitrij Pieskow podkreślił jednak, że Putin "nie ma i nie może mieć" politycznych rywali w Rosji. Ze względu na fakt, że prezydent cieszy się "absolutnym poparciem ludności", jego zwycięstwo w wyborach będzie "oczywiste" - argumentował Pieskow.

Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?