AfD niespodziewanie przegrała wybory na burmistrza Nordhausen. Zaskoczenie w Niemczech

Populistyczna Alternatywa dla Niemiec jest w dużej mierze partią protestu i to od niemieckiej elity politycznej zależą jej dalsze losy.

Publikacja: 26.09.2023 22:00

61-letni Jörg Prophet, zwolennik dominującego w Turyngii rewizjonistycznego skrzydła AfD, przepadł w

61-letni Jörg Prophet, zwolennik dominującego w Turyngii rewizjonistycznego skrzydła AfD, przepadł w wyborach na burmistrza Nordhausen

Foto: RONNY HARTMANN / AFP

Nordhausen to miasto w Turyngii liczące 42 tys. mieszkańców. Na czele władz samorządowych stoi nadburmistrz, gdyż miasto ma kilka dzielnic, w których władzę sprawują burmistrzowie. Do niedzieli niemal pewne było, że nadburmistrzem zostanie kandydat Alternatywy dla Niemiec (AfD). Byłby pierwszym urzędnikiem na takim stanowisku z ramienia tej partii. AfD ma już wprawdzie burmistrza w Saksonii, ale w mieście dwa razy mniejszym. Kandydat AfD w Nordhausen wygrał zdecydowanie pierwszą turę wyborów i za pewnik przyjmowano, że zdeklasuje przeciwnika w drugiej turze. Stało się coś odwrotnego i polityk AfD przepadł.

Jest to zaskoczeniem w całym kraju. Tym większym, że według sondaży AfD cieszy się w Turyngii poparciem 32 proc. i wyprzedza pozostałe ugrupowania. Tak samo jest w Brandenburgii, Saksonii oraz Meklemburgii, gdzie za rok (z wyjątkiem Meklemburgii) odbędą się wybory do parlamentów krajowych.

Czytaj więcej

Radykalna lewica groźna dla AfD. Czerwona Sahra zatrzyma skrajną prawicę?

– Mamy realną szansę na utworzenie rządu we wschodnich Niemczech i przejęcie władzy – zapewnia Alice Weidel, współprzewodnicząca federalnych struktur AfD.

Niemcy: Kandydat AfD niespodziewanie poniósł porażkę

Nie wiadomo, czy wynik przyszłych wyborów będzie taki, jak wskazują obecne sondaże. Przykład Nordhausen daje sporo do myślenia. Nastąpiła tam niezwykła mobilizacja opinii publicznej, do której dotarło, że miasto może reprezentować 61-letni Jörg Prophet, zwolennik dominującego w Turyngii rewizjonistycznego skrzydła AfD. W końcu to na obrzeżach Nordhausen działał w czasach nazistowskich obóz Dora, będący filią obozu Buchenwald. Nie przeżyła jedna trzecia przetrzymywanych tam więźniów. Jörg Prophet nie ma z tym żadnego problemu i nawołuje do przezwyciężenia kompleksu niemieckiej winy. Burmistrzem Nordhausen pozostanie jednak nadal bezpartyjny Kai Buchmann. Jest podejrzany o mobbing i toczy się w jego sprawie postępowanie dyscyplinarne, co było przyczyną jego porażki w pierwszej rundzie wyborów.

Zdaniem wielu obserwatorów stały trend wzrostowy popularności AfD od lata ubiegłego roku daje się wytłumaczyć rozchwianiem społeczeństwa zaniepokojonego inflacją, cenami energii czy pomysłami rządu oszczędności zużycia prądu w postaci presji na instalowanie pomp ciepła. Jest to kosztowna inwestycja wywołująca sprzeciw dużej części społeczeństwa. Do tego dochodzą obawy wynikające z niepohamowanej imigracji. Według sondażowni Civey już 84 proc. Niemców jest zdania, że do kraju napłynęło zbyt wielu cudzoziemców.

Czytaj więcej

Niemiecki wywiad walczy sam ze sobą. Na razie przegrywa

– To obecnie temat nr 1 w Niemczech. Na tym korzysta AfD jako jedyna partia zdecydowanie sprzeciwiająca się wszelkiej imigracji. Obywatele nie rozumieją, dlaczego rząd nie jest w stanie podjąć skutecznych działań – tłumaczy „Rzeczpospolitej” prof. Eckhard Jesse, politolog z Chemnitz. Przypomina, że sporo zwolenników AfD wywodzi się z CDU, w której to partii trwa nadal walka pomiędzy zwolennikami kontynuacji linii Angeli Merkel a jej przeciwnikami. Nie ma więc szans na odzyskanie wyborców z szeregów AfD. Trudno więc przypuszczać, że w innych miejscach dojdzie do podobnej mobilizacji wyborców przeciwko AfD, jak to miało miejsce w Nordhausen.

Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?