Agrounia TAK z planem na wybory. "Chcemy bronić zwykłych ludzi"

Nacisk na zaangażowanie oddolne, na zmianę pokoleniową i rozwiązywanie konkretnych spraw – to pomysły Michała Kołodziejczaka i Marka Materka na kampanię.

Aktualizacja: 25.08.2023 15:41 Publikacja: 16.08.2023 03:00

Michał Kołodziejczak

Michał Kołodziejczak

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Kampania oficjalnie ruszyła, partie i wszystkie siły polityczne nie tylko ustalają listy wyborcze, ale też zbierają podpisy niezbędne do ich rejestracji. Akcję ich zbierania w całym kraju zainicjował także Ruch Społeczny Agrounia TAK – komitet Michała Kołodziejczaka, lidera Agrounii, i prezydenta Starachowic Marka Materka. W poniedziałek w Warszawie liderzy zapewniali, że akcja przebiega bardzo sprawnie.

Czytaj więcej

Kołodziejczak o podpisach: Pierwsze tysiące już są. W dobrym tempie zbierzemy

– Podpisy zbierzemy w dobrym tempie. Zapewniam, że to się uda. Mamy już pierwsze tysiące podpisów i idziemy teraz do przodu – deklarował Michał Kołodziejczak. – Ludzie w całym kraju zbierają podpisy. Zrobimy to w konsekwentny sposób – mówił Kołodziejczak. – Dziękujemy za bardzo pozytywne przyjęcie we wszystkich częściach kraju. I na Pomorzu, i w Małopolsce, i na Podhalu – dodawał Marek Materek. Jak deklarują liderzy, Agrounia TAK zbiera podpisy w całym kraju, we wszystkich okręgach wyborczych. Aby zarejestrować listy w całym kraju, trzeba co najmniej 5 tysięcy podpisów w co najmniej połowie z 41 okręgów wyborczych. To oznacza konieczność zebrania co najmniej 100 tysięcy podpisów.

Rzeczniczka Agrounii o przesłaniu formacji

Nasi rozmówcy z Agrounii TAK podkreślają, że w przeciwieństwie do partii politycznych kampania – nie tylko proces zbierania podpisów – jest oddolna, oparta przede wszystkim na zaangażowaniu obywatelskim – przykładem ma być piknik rodzinny w Łodzi w ubiegłym tygodniu. – Zorganizowali go sami działacze i sympatycy Agrounii. Sami upiekli ciasta, przynieśli meble z domów, zorganizowali zabawy dla dzieci – mówi nam Natalia Żyto, rzecznika Agrounii. – I chcemy też bronić zwykłych ludzi – to jest jeden z najważniejszych elementów naszego politycznego przesłania na kolejne tygodnie i miesiące – dodaje.

Inny element planu i przesłania politycznego to akcentowanie, że w Polsce potrzeba zmiany pokoleniowej oraz rozwiązywania konkretnych spraw.

Stanowisko Agrounii TAK w sprawie referendum

Agrounia TAK zaprezentowała też własne pomysły dotyczące referendum, które mają pokazać jej podejście do kampanii wyborczej.

I tak Kołodziejczak zaproponował, żeby jedno z pytań referendalnych dotyczyło postulatu, by w Sejmie mogli zasiadać politycy tylko do 65. roku życia, a Marek Materek – by inne pytanie dotyczyło wprowadzenia bezpłatnej komunikacji publicznej w całym kraju.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia stracił swoją zapasową partię. Dlaczego?

– Będziemy pokazywali to, co zostało już przez nas zrobione, i że jesteśmy w tym skuteczni. Presja Agrounii sprawiła, że sama partia rządząca zmieniła kilku ministrów rolnictwa. Druga rzecz to aspekt samorządowy. W Starachowicach ceny ciepła są najniższe w regionie, jest bezpłatna komunikacja, PiS nie rządzi w mieście i w powiecie, stracił niedawno większość w sejmiku – mówi „Rzeczpospolitej” prezydent Materek. Jak dodaje, liderów projektu będzie można spotykać w małych, dużych i średnich miastach, a kampania – równolegle ze zbieraniem podpisów – będzie bardzo intensywna.

Szyld Ruchu Społecznego Agrounia TAK został zaprezentowany pod koniec czerwca przez Kołodziejczaka i Materka. Wcześniej Agrounia była krótko w sojuszu z Porozumieniem.

Polityka
Gwarancje NATO dla Ukrainy. Co zdradzili w Warszawie Tusk z Zełenskim
Polityka
Karol Nawrocki zdradza, co powiedziałby Wołodymyrowi Zełenskiemu
Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy