Japoński resort obrony prosi o rekordowy budżet. Chce zbudować nowe okręty

Ministerstwo Obrony Japonii chce, by jego budżet w przyszłym roku budżetowym wyniósł ponad 7 bln jenów (49 mld dolarów) - informuje agencja Kyodo powołując się na źródło zbliżone do sprawy.

Publikacja: 09.08.2023 09:09

Japoński niszczyciel

Japoński niszczyciel

Foto: PAP/Abaca

arb

Budżet na poziomie 49 mld dolarów byłby rekordowym budżetem resortu obrony Japonii, wyższym, niż tegoroczny - również rekordowy - który wynosi 6,8 bln jenów.

Japonia się zbroi w pociski dalekiego zasięgu

Wzrost budżetu Ministerstwa Obrony Japonii jest zgodny z nową strategią w zakresie bezpieczeństwa realizowaną przez japoński rząd, która ma ostatecznie doprowadzić do podwojenia rocznych wydatków obronnych kraju, który formalnie nie posiada armii (na mocy pacyfistycznej konstytucji narzuconej Japonii przez USA po II wojnie światowej Japończycy utrzymują jedynie Siły Samoobrony, które jednak - faktycznie - są jedną z najnowocześniejszych armii świata, choć posiadają bardzo ograniczony potencjał ofensywny).

Czytaj więcej

Japońskie wydatki na zbrojenia ostro w górę

Japonia zwiększa wydatki na obronność w związku z wyzwaniami dla bezpieczeństwa kraju, jakie stwarza polityka Rosji (Japonia znajduje się w sporze terytorialnym z tym krajem od zakończenia II wojny światowej - spór dotyczy części archipelagu Wysp Kurylskich zajętej przez ZSRR w ostatniej fazie wojny), Korei Północnej (wystrzeliwane przez nią rakiety w ramach prób rakietowych spadają w pobliżu Japonii) i Chin.

Wniosek o budżet w wysokości ponad 7 bln jenów ma zawierać prośbę o środki potrzebne m.in. na wprowadzenie do służby pocisków dalekiego zasięgu japońskiej produkcji, które byłyby w stanie dosięgnąć m.in. terytorium Chin.

1 000 km

Taki zasięg mają mieć produkowane w Japonii pociski Typu-12

Japonia chce m.in. zwiększyć zasięg pocisków ziemia-woda Typu-12 japońskiej produkcji ze 100 km do 1 000 km.

Resort obrony chce także zbudować dwa nowe niszczyciele, które miałyby być wyposażone w amerykański system przechwytywania pocisków Aegis.

Okręty wyposażone w system Aegis mają być zamówione w 2028 roku jako alternatywa dla porzuconego planu rozmieszczenia dwóch baterii naziemnych zestawów Aegis, które miały pojawić się na japońskim wybrzeżu.

Japonia chce wydawać na obronność 2 proc. PKB

W grudniu rząd Japonii zrewidował trzy kluczowe dokumenty dotyczące obronności kraju, w tym Strategię Bezpieczeństwa Narodowego zapisując w nich dążenie do pozyskania możliwości w zakresie kontruderzenia co stanowi radykalną zmianę powojennej, pacyfistycznej polityki kraju.

Wydatki Japonii na obronność mają wzrosnąć do 2 proc. PKB w 2027 roku. Wcześniej przez długi czas poziom tych wydatków wynosił 1 proc. PKB.

Budżet na poziomie 49 mld dolarów byłby rekordowym budżetem resortu obrony Japonii, wyższym, niż tegoroczny - również rekordowy - który wynosi 6,8 bln jenów.

Japonia się zbroi w pociski dalekiego zasięgu

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Eksplozja Nord Stream. Co śledczy z Niemiec zarzucają Polsce? "Nie do pomyślenia"
Polityka
Były wiceprezydent z partii Donalda Trumpa zagłosuje na Kamalę Harris
Polityka
Nowy rząd Francji bez lewicy. Emmanuel Macron oskarżony o to, że "ukradł wybory"
Polityka
"Oskarżony jest kandydatem". Donald Trump nie usłyszy wyroku przed wyborami
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Polityka
Nagła rezygnacja kandydata Słowenii na komisarza po rozmowie z Ursulą von der Leyen. "Nie podzielamy koncepcji"
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki