Aktualizacja: 25.11.2024 01:02 Publikacja: 22.03.2023 14:31
Foto: AFP
Od kilku dni na Białorusi trwają masowe zatrzymania prawników. Chodzi o adwokatów, którzy w warunkach panującej dyktatury odważyli się reprezentować interesy „politycznych”. Tak białoruscy prawnicy określają klientów, stając w obronie których można stracić nie tylko prawo do wykonywania zawodu, ale i wolność. Białoruski niezależny portal Nasza Niwa twierdzi, że służby Aleksandra Łukaszenki zatrzymały Uładzimira Staszkiewicza, który bronił skazanego na 25 lat łagrów Mikałaja Autuchowicza oraz wysłaną na 11 lat do więzienia Maryję Kalesnikową. Zatrzymano też Iwana Czyżyka, który bronił Wiktara Babarykę, początkowo uważanego za czołowego rywala Łukaszenki w wyborach 2020 roku, aresztowanego przed wyborami i skazanego później na 14 lat pozbawienia wolności. Służby przyszły też do Juryja Kozika, który bronił m.in. Maksima Znaka, skazanego na 10 lat łagrów. Z informacji tych wynika, że zatrzymano też Inesę Alenską, adwokata skazanego na 19 lat więzienia Siarheja Cichanouskiego (męża przebywającej w Wilnie liderki wolnej Białorusi Swiatłany Cichanouskiej) oraz kilku innych znanych więźniów politycznych. W domach prawników broniących więźniów politycznych przeprowadzono rewizje. Wcześniej już trafiali za kraty. W lutym na 8 lat więzienia skazano prawnika Witala Braginca, który bronił m.in. noblistę Alesia Bialackiego, skazanego na 10 lat łagrów.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która poświęcona była współpracy ich krajów.
Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego wydała nakaz aresztowania premiera Izraela, Beniamina Netanjahu i byłego już ministra obrony Jo'awa Gallanta.
Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla królestwa – uważa szwedzki minister obrony Pal Jonson. Jednak jego zdaniem Moskwa nie ma wojskowej przewagi nad NATO w basenie Morza Bałtyckiego.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która z wykształcenia jest lekarką, udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Do zdarzenia doszło podczas lotu linii lotniczych Swiss Air LX780, lecącego z Zurychu do Brukseli.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pete Hegseth, weteran amerykańskiej armii, komentator Fox News a obecnie kandydat Donalda Trumpa na sekretarza obrony, w 2017 roku został oskarżony o napaść seksualną - wynika z akt kalifornijskiej policji.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która poświęcona była współpracy ich krajów.
Cybernetyczne ataki na banki skandynawskie dokonywane prawdopodobnie przez hakerów związanych z Rosją są największym zagrożeniem dla stabilizacji finansowej w regionie - stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga nowy wiceprezes banku centralnego Danii, Ulrik Nodgaard.
Z przyczyn technicznych 50 proc. floty airbusów w Rosji zostało wyłączonych z eksploatacji. Największe są kłopoty z silnikami. Takie same ma także Wizz Air. Tyle, że Węgrzy mają dostęp do serwisowania. Rosjanie – nie.
Zamyka się kolejny istotny dla wojny Putina kanał omijania sankcji i finansowania agresji. Chińskie banki zaczęły blokować płatności na rzecz rosyjskich firm dokonywane przez kraje trzecie - Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hongkong.
Media donoszą o pojawieniu się w Portugalii pochodzącego z Azji komara tygrysiego. Jego ukąszenie może być groźne dla ludzi i zwierząt.
Włochy znacznie zaostrzają przepisy ruchu drogowego, które zaczną obowiązywać od stycznia 2025 roku. Nowe przepisy przewidują drastycznie podwyższone kary pieniężne i karę pozbawienia wolności.
„Czy Europa bez pomocy USA jest w stanie Pani/Pana zdaniem udzielić Ukrainie pomocy wystarczającej do stawiania oporu Rosji?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas