„Europa w historycznym punkcie zwrotnym” to tytuł wykładu, który Mateusz Morawiecki wygłosił w poniedziałek (20.03.2023), na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu. Zdaniem polskiego premiera Europa znajduje się w poważniejszym momencie niż gdy upadał komunizm. Ówczesne zmiany miały charakter pokojowy, teraz zaś świat zagrożony jest rosyjską agresją.
Już w pierwszej części wykładu Mateusz Morawiecki odniósł się do ponad tysiącletniego sąsiedztwa Polski i Niemiec, podkreślając liczne związki obu państw na przestrzeni dziejów, a także współczesne znaczenie wymiany gospodarczej. Podkreślił, że w obliczu wspólnych wyzwań potrzebne jest pojednanie polsko-niemieckie. Nawiązał też do żądania reparacji.
Czytaj więcej
Zdaniem wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka, „ustawodawstwo niemieckie w sposób dyskryminacyjny traktuje ofiary narodowe”. - Są świadczenia wypłacane obywatelom Izraela, Żydom, i dyskryminowanym Niemcom podczas II wojny światowej, ale ich system prawny nie widzi ofiar z Polski, Grecji, Ukrainy - powiedział polityk w programie 1 Polskiego Radia.
Apel o reparacje
– Nie chcę rozwodzić się nad tą kwestią w moim wystąpieniu, ale nie mogę jej pominąć... Polska nigdy nie otrzymała od Niemiec reparacji za zbrodnie drugiej wojny światowej, za zniszczenia, zagrabione mienie, w tym również różnego rodzaju dobra kultury. Pełne pojednanie między sprawcą a jego ofiarą jest przecież możliwe tylko wtedy, gdy istnieje rekompensata. W tym kluczowym momencie historii Europy potrzebujemy takiego pojednania bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ stojące przed nami wyzwania są poważne – powiedział premier.
Mateusz Morawiecki podkreślał, że jedynie suwerenne państwa są w stanie sprostać walce o wolność, bezpieczeństwo czy stawić czoła kryzysom, które dotknęły świat w ostatnich latach: pandemii koronawirusa oraz kryzysu gospodarczego. – Nic innego nie uratuje wolności narodów i bezpieczeństwa niż państwa narodowe. Inne systemy mają charakter utopijny lub iluzoryczny – powiedział, dodając, że państwa narodowe nie mogą być zastąpione w Europie żadnym innym tworem. – Potrzeba Unii Europejskiej, która będzie budowana na fundamentach państw narodowych, a nie na ich ruinach.