Białoruś: Polskie ogrodzenie na granicy zagraża żubrom

Białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że „mur zbudowany przez Polskę na granicy z Białorusią zagraża bezpieczeństwu żubrów". "Jeśli nie zostaną podjęte zdecydowane działania, to całkiem możliwe, że za kilkadziesiąt lat trzeba będzie powtórzyć proces odbudowy populacji" - podkreślił w komunikacie resort.

Publikacja: 10.03.2023 12:12

Białoruś: Polskie ogrodzenie na granicy zagraża żubrom

Foto: PAP/Marcin Onufryjuk

adm

"Ogrodzenie nieuchronnie doprowadzi do izolacji grup ludności i zubożenia populacji żubra jako gatunku najbardziej wrażliwego genetycznie. Po wyginięciu na wolności i sztucznym odtworzeniu różnorodność genetyczna populacji żubrów w Białowieży jest już bardzo niska, a ogrodzenie stwarza dodatkowe zagrożenie" – czytamy w komunikacie opublikowanym przez białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych. 

W oświadczeniu zwrócono także uwagę, że w tym roku przypada 100. rocznica restytucji, czyli ocalenia żubra w Puszczy Białowieskiej. W maju 1923 r. na Międzynarodowym Kongresie Ochrony Przyrody w Paryżu, przedstawiono program restytucji żubra na terenie Puszczy Białowieskiej, w tym samym roku zostało założone Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Rocznica restytucji odnosi się do przywiezienia 19 września 1929 r. do specjalnej zagrody w Puszczy Białowieskiej z ogrodu zoologicznego w Berlinie pierwszych żubrów, które dały początek następnym. 

Białoruś znajduje się obecnie na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby wolno żyjących żubrów. W Puszczy Białowieskiej – według spisu w 2022 roku – żyje około 1400 osobników.

Czytaj więcej

Polska instaluje sprzęt monitorujący na granicy polsko-białoruskiej

"Jeśli teraz nie zostaną podjęte zdecydowane działania, to całkiem możliwe, że za kilkadziesiąt lat znów trzeba będzie zwołać Międzynarodowy Kongres i powtórzyć proces odbudowy populacji żubrów" - uważa białoruskie MSZ.

Polska rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią w styczniu 2022 roku. Według danych polskiej służby granicznej w 2021 roku do Polski z Białorusi próbowało przedostać się 39,7 tys. osób, w 2022 roku – 15,6 tys.

Ogrodzenie budowano od 25 stycznia do końca czerwca 2022 roku na 187 kilometrach podlaskiego odcinka polsko-białoruskiej granicy. Wbudowano także barierę elektroniczną, która zabezpieczy łącznie 202 km. Zapora mierzy 5,5 m wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Podczas realizacji inwestycji zużyto ponad 50 tysięcy ton stali.

Białoruskie MSZ zauważyło w oświadczeniu, że długość ogrodzenia przechodzącego przez terytorium puszczy wynosi około 64 km.

Polityka
Donald Trump wysuwa roszczenia wobec Panamy. „Możemy zażądać zwrotu kanału”
Polityka
Nowy rząd w Reykjaviku. Islandią rządzą kobiety
Polityka
Politico: Fico oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa. W tle tranzyt rosyjskiego gazu
Polityka
Viktor Orbán zapowiada kolejne azyle. „Nie powiem, co sądzę o praworządności w Polsce”
Polityka
"The Washington Post": Trump planuje spotkanie z Putinem. "Dwaj samozwańczy geopolityczni przywódcy alfa"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10