Rosyjski okręt, uzbrojony w pociski hipersoniczne, będzie ćwiczyć w pobliżu RPA

We wspólnych ćwiczeniach marynarek wojennych RPA, Chin i Rosji, które odbędą się w dniach 17-27 lutego na wodach w pobliżu portu Durban (RPA), weźmie udział rosyjska fregata Admirał Gorszkow, uzbrojona w pociski hipersoniczne Cyrkon - informuje rosyjska agencja TASS.

Publikacja: 23.01.2023 04:50

Fregata admirał Gorszkow

Fregata admirał Gorszkow

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 334

To pierwsza wzmianka o udziale fregaty Admirał Gorszkow w tych ćwiczeniach.

Pociski Cyrkon mogą poruszać się z prędkością dziewięć razy większą, niż prędkość dźwięku, a ich zasięg przekracza 1 000 km - wynika z danych przekazywanych przez stronę rosyjską.

"Admirał Gorszkow... uda się do punktu wsparcia logistycznego w porcie Tartus w Syrii, a potem weźmie udział we wspólnych ćwiczeniach morskich z chińską i południowoafrykańską marynarką" - podaje agencja TASS, powołując się na anonimowe źródło w resorcie obrony Rosji.

Czytaj więcej

Putin wysyła nowe hipersoniczne pociski na Morze Śródziemne

W czwartek siły zbrojne RPA podały, że ćwiczenia odbędą się między 17 a 27 lutego, na wodach w pobliżu portu Durban, a ich celem będzie "wzmocnienie (...) relacji między RPA, Rosją a Chinami".

W poniedziałek z wizytą w RPA przebywa szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow. Ławrow spotka się m.in. z prezydentem RPA.

Ćwiczenia zaplanowane na luty będą drugimi ćwiczeniami, w których wezmą udział siły zbrojne z RPA, Rosji i Chin. Pierwsze takie ćwiczenia miały miejsce w 2019 roku.

Admirał Gorszkow brał wcześniej udział w ćwiczeniach na Morzu Norweskim.

Rosja postrzega broń hipersoniczną jako odpowiedź na rozwój systemów antyrakietowych przez USA. Pociski te mają być w stanie przełamać każdą obronę przeciwrakietową ze względu na osiąganą prędkość.

Nad rozwojem broni hipersonicznej, oprócz Rosji, pracują też USA i Chiny. Za broń hipersoniczną uważa się każdy system uzbrojenia, który osiąga prędkość pięć razy większą od prędkości dźwięku.

Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Polityka
Prezydent Iranu zapewnia, że jego kraj nie chciał zamordować Donalda Trumpa
Polityka
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zapisał się w historii. Został aresztowany
Polityka
Niemcy. Pomysł reemigracji wraca na scenę
Polityka
Sondaż ECFR: Prawie cały świat kocha Trumpa