W czwartek w Parlamencie Europejskim odbędzie się posiedzenie komisji śledczej ds. wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegujących. Stanie przed nią Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej. Wysłuchanie będzie dotyczyło „wpływu oprogramowania szpiegującego na prawa podstawowe i wpływu oprogramowania szpiegującego na demokrację i procesy wyborcze”.
Brejza był inwigilowany za pomocą Pegasusa w czasie, gdy był szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej w 2019 roku. Jak wynika z ustaleń kanadyjskiej grupy Citizen Lab – przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku telefon komórkowy polityka opozycji zhakowano 33 razy – właśnie przy pomocy Pegasusa.
Czytaj więcej
W Polsce inwigilowano nie tylko opozycję – twierdzi Łukasz Kohut, eurodeputowany Nowej Lewicy, członek komisji śledczej w PE ds. zbadania stosowania oprogramowania Pegasus i nielegalnej inwigilacji.
Komisja miała zakończyć swoje prace w grudniu, ale po wizycie w Polsce jej prace prawdopodobnie potrwają do kwietnia lub maja 2023 roku, dowiaduje się „Rzeczpospolita”. Delegacja komisji PE we wrześniu spędziła trzy dni w Polsce i była goszczona przez Sejm i Senat, rozmawiała z przedstawicielami NIK, pokrzywdzonymi politykami, dziennikarzami i prawnikami oraz Adamem Bondarem, byłym rzecznikiem praw obywatelskich, byłymi szefami polskich służb specjalnych. Mimo zaproszeń nie pojawił się żaden z członków rządu. Komisja wnioskowała o spotkania ze Zbigniewem Ziobrą, którego resort sprawiedliwości miał kupić za pomocą Funduszu Sprawiedliwości Pegasusa, oraz ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.
Szef służb przekazał komisji odmowną odpowiedź pisemnie. Odpowiedzi z Ministerstwa Sprawiedliwości nie było. – Nasi unijni koledzy byli zszokowani, że rząd PiS odmawia współpracy z komisją, z czym się jeszcze nie spotkali. Byli zaskoczeni skalą użycia Pegasusa w Polsce. Komisja zawnioskowała o przedłużenie prac o kwartał. Decyzja zapadnie podczas głosowania w PE – mówi nam przedstawiciel komisji Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany z PO.