Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przyznaje, że tysiące żołnierzy zmobilizowanych przez Rosję i rzucanych na front, wywiera odczuwalną presję na siły zbrojne Ukrainy.
- Zawsze działasz w czasie, w którym się znajdujesz - powiedziała Merkel dziennikarzom w Lizbonie. - Pod tym względem wcale nie żałuję decyzji, raczej uważam, że była ona słuszna z perspektywy czasu - dodała była kanclerz Niemiec.
Mówiła dalej, że w tamtym czasie "bardzo racjonalne i zrozumiałe było uzyskanie gazu przesyłanego rurociągami, w tym z Rosji, który był tańszy niż LNG z innych części świata". Merkel miała na myśli skroplony gaz ziemny, który może być transportowany statkami.
Czytaj więcej
Miliarder Elon Musk przed kilkoma dniami przekazał propozycję zawarcia pokoju między Rosją a Ukrainą, co spotkało się ze stanowczą reakcją władz w Kijowie. Teraz sugeruje, że może wycofać systemy Starlink z Ukrainy, bo został obrażony przez ambasadora Ukrainy.
Niemcy - największa gospodarka Europy - są uzależnione od gazu ziemnego przesyłanego rurociągami z Rosji, który stanowi 35 proc. ich importu tego paliwa. Według Ministerstwa Gospodarki, kraj importuje prawie cały wykorzystywany przez siebie gaz ziemny, który stanowi około jednej czwartej całego koszyka energetycznego kraju.