Zełenski skierował do Rady Werchownej projekt ustawy ws. statusu Polaków

Prezydent Wołodymyr Zełenski skierował do parlamentu projekt ustawy przyznającej obywatelom polskim specjalny status na Ukrainie.

Publikacja: 11.07.2022 20:07

Zełenski skierował do Rady Werchownej projekt ustawy ws. statusu Polaków

Foto: president.gov.ua

amk

Projekt ustawy o „gwarancjach prawnych i socjalnych” dla obywateli polskich na Ukrainie jest wyrazem wdzięczności narodowi polskiemu za solidarność i wsparcie udzielone w czasie wojny z Rosją oraz realizację zasady wzajemności – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Kancelaria Prezydenta Ukrainy.

Zgodnie z projektem obywatele polscy mają otrzymać takie same prawa i gwarancje, jakie Polska zaoferowała Ukraińcom, uciekającym z kraju przed rosyjską inwazją.

O skierowaniu przez prezydenta Ukrainy projektu ustawy informował też dziś prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Duda: Zełenski skierował do parlamentu projekt ws. specjalnego statusu Polaków

Wypowiadając się na temat najnowszej ustawy, która przyzna specjalny status obywatelom polskim na Ukrainie, stała przedstawicielka Rady Werchownej w Sądzie Konstytucyjnym Ukrainy, Ołha Sovhyria stwierdziła, że podczas pobytu w kraju obywatele polscy będą mieli prawo do wykonywania pracy bez zezwolenia na korzystanie z pracy cudzoziemców i bezpaństwowców, a także do rejestracji państwowej jako podatników oraz uzyskania numeru ewidencyjnego dowodu rejestracyjnego podatnika.

Ponadto otrzymają świadczenia socjalne zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy, pomoc z Funduszu Ochrony Socjalnej Osób Niepełnosprawnych na takich samych zasadach jak obywatele Ukrainy oraz opiekę medyczną na takich samych warunkach jak obywatele Ukrainy.

Prezydent Zełenski przyznał również honorowy tytuł Miasta Ratownika miastu Przemyśl, "za bezprecedensową solidarność władz lokalnych, mieszkańców miasta i wolontariuszy z narodem ukraińskim, za ogromną pomoc udzielaną Ukraińcom zmuszonym do opuszczenia ojczyzny po rosyjskiej inwazji i za zdecydowane poparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności" – czytamy w oświadczeniu.

Od wybuchu wojny uchodźcy ukraińscy mogą w Polsce otrzymać pomoc finansową, zalegalizować swój pobyt w Polsce oraz otrzymać  numer identyfikacyjny PESEL. Ukraińscy uchodźcy mogą pracować w Polsce i mają dostęp do krajowego systemu opieki zdrowotnej, a ukraińscy studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i na uczelniach.

Polityka
Rafał Trzaskowski nawiązuje do śmierci papieża Franciszka. Mówi, co łączy wiarę z polityką
Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej
Polityka
Zaginione dzieła sztuki z Polski. Trop urywa się w Niemczech
Polityka
Ministerstwo Cyfryzacji zmieni nazwę jednej z usług? Powodem wulgarny akronim