Po rozmowach liderów partii Koalicja Demokratyczna, Ruch na rzecz Lepszych Węgier (Jobbik), Polityka Może Być Inna, Węgierska Partia Socjalistyczna, Ruch Momentum oraz Dialog na rzecz Węgier ogłosiły porozumienie wyborcze. Nie oznacza ono, że lewicowi, centrowi i prawicowi politycy poszczególnych partii utworzą jedno wspólne ugrupowanie.
Opozycyjne wobec rządzącego Fideszu premiera Viktora Orbana partie zadeklarowały, że w wyborach parlamentarnych w 2022 r. wystawią wspólne listy w 106 okręgach, będą miały też wspólnego kandydata na szefa rządu.
Partie zobowiązały się do nienominowania na listy kandydatów, którzy uczestniczyli w praktykach korupcyjnych lub współpracowali z Fideszem. Zawierające porozumienie wyborcze partie zadeklarowały, że ich celem jest stworzenie "niezależnych, przyjaznych i dumnych Węgier".
Decyzja o wspólnym starcie ma umożliwić obecnej opozycji przejęcie władzy na Węgrzech z rąk partii Orbana. Dzięki zwycięstwom w trzech kolejnych wyborach parlamentarnych Viktor Orban stoi na czele węgierskiego rządu od 2010 r., urząd premiera sprawował także w latach 1998-2002.
Na Węgrzech w jednoizbowym parlamencie (Zgromadzeniu Narodowym) zasiada 199 deputowanych, wybieranych w okręgach jednomandatowych (106) oraz z list ogólnokrajowych za pomocą ordynacji proporcjonalnej (93).