Współpracująca z Citizen Lab organizacja Amnesty International potwierdziła niektóre z włamań, o których informuje kanadyjska firma.
Administracja prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele, jest oskarżana o zwalczanie niezależnych mediów i organizacji pozarządowych.
Do włamań na telefony dziennikarzy i aktywistów miało dochodzić między lipcem 2020 a listopadem 2021 roku. Citizen Lab podkreśla, że nie jest w stanie wskazać podmiotu, który użył oprogramowania Pegasus przeciw tym osobom, jednak - jak podkreśla Reuters - oprogramowanie to, co do zasady, sprzedawane jest tylko "aktorom państwowym".
John Scott-Railton, badacz z Citizen Lab przekonuje, że szerokie użycie Pegasusa przeciw dziennikarzom i aktywistom działającym wyłącznie na terenie Salwadoru wskazuje, że Pegasusa użył przeciwko nim "lokalny użytkownik".
W oświadczeniu przekazanym agencji Reutera, biuro komunikacji prezydenta Bukele podkreśliło, że Salwador "nie był klientem firmy NSO Group Technologies", która jest dostawcą Pegasusa. Administracja Salwadoru miała podjąć śledztwo ws. domniemanych włamań na telefony i "posiada informacje, że niektórzy, wysocy rangą urzędnicy" również mogli paść ofiarą Pegasusa.