Sondaż: Więcej Polaków ma dobrą opinię o „Polskim Ładzie” niż złą. Ale ponad połowa nie wie, czy zyska

54,5 proc. ankietowanych w sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, nie wie, jak zmienią się ich dochody po wprowadzeniu „Polskiego Ładu”. Mimo to rządowy program ma więcej zwolenników, niż przeciwników.

Publikacja: 09.01.2022 18:14

Sondaż: Więcej Polaków ma dobrą opinię o „Polskim Ładzie” niż złą. Ale ponad połowa nie wie, czy zyska

Foto: gdansk.uw.gov.pl

qm

„Zdecydowanie dobrą” opinię o „Polskim Ładzie” ma 13,2 proc. ankietowanych, z kolei „raczej dobrze” o rządowym programie wypowiada się 35,3 proc. respondentów. Razem daje to 48,5 proc. pytanych, którzy pozytywnie wypowiada się o rządowym programie.

Przeciwników „Polskiego Ładu” jest mniej - łącznie 40,9 proc. odpowiadających, przy czym „zdecydowanie źle” propozycję Zjednoczonej Prawicy oceniło 19 proc. uczestników sondażu, a „raczej źle” o zmianach myśli 21,9 proc. respondentów. Co dziesiąty badany - dokładnie 10,5 proc. - nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, jak ocenia „Polski Ład”.

Czytaj więcej

Chaos w podatkach po wejściu w życie Polskiego Ładu

United Surveys zapytało jednocześnie ankietowanych, czy wiedzą, jak zmienią się ich dochody w związku z wprowadzeniem „Polskiego Ładu”. Polskim Ładem?". Wiedzę na temat możliwej wysokości swojej pensji zadeklarowało 45,5 proc. respondentów. Więcej - 54,5 proc. ankietowanych - odparło, że nie wie, w jaki sposób zmienią się ich wynagrodzenia.

Wirtualna Polska podkreśla, że założeń „Polskiego Ładu” nie rozumie aż 61 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, a tylko 39 proc. wie, czy ich pensje lub emerytury wraz z kolejną wypłatą wzrosną, obniżą się, czy też pozostaną na tym samym poziomie. Mimo to aż 91 proc. osób popierających obóz władzy jest zdania, że „Polski Ład” poprawi lub w najgorszym wypadku nie zmieni ich finansów.

Rząd przez cały czas zapewniał, że na Polskim Ładzie ma skorzystać nawet 18 mln Polaków zarabiających poniżej 12,8 tys. zł miesięcznie brutto. Jednak w styczniu wielu pracowników otrzymało niższą kwotę „na rękę".  Według Ministerstwa Finansów przyczyn może być kilka, m.in. niezłożenie u pracodawcy oświadczenia PIT-2 – w efekcie nie mógł on zastosować nowej wyższej kwoty wolnej od podatku.

Czytaj więcej

Paweł Kukiz o błędach w „Polskim Ładzie”: Co to jest za przepaszanie? Do dymisji

Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, które zmienia sposób obliczania zaliczek. Według części ekspertów resort przekroczył w ten sposób kompetencje, ponieważ polskie prawo nie zezwala, by dokument niższego szczebla, jakim jest rozporządzenie, zmieniało ustawę.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony w dniach 6-7 stycznia br. metodą CATI.

Polityka
Głosował za obniżeniem składki zdrowotnej. Senator Piotr Woźniak wyrzucony z klubu Lewicy
Polityka
Sondaż: Partia Razem w Sejmie. Przekroczyła próg wyborczy, goni Nową Lewicę
Polityka
Biegacz w błocie i znajomy Donalda Tuska. Ujawniamy, kto wymyślił obchody koronacji Chrobrego
Polityka
Sikorski reaguje na słowa Dudy ws. Ukrainy. „Odradzam”
Polityka
Donald Tusk w Gnieźnie ogłasza „doktrynę piastowską”