Saakaszwili przeniesiony do szpitala wojskowego. Po siedmiu tygodniach zakończył strajk głodowy

Po ponad półtora miesiąca strajku głodowego były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został przeniesiony z więzienia do szpitala wojskowego.

Publikacja: 20.11.2021 08:26

Saakaszwili przeniesiony do szpitala wojskowego. Po siedmiu tygodniach zakończył strajk głodowy

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

qm

Gruzińskie stacje telewizyjne podały, że 53-letni polityk został przetransportowany do szpitala w mieście Gori, 70 kilometrów na północny zachód od stolicy Tbilisi. Potwierdził to jeden z jego prawników. Inny prawnik Saakaszwilego przekazał, że były prezydent chce teraz zakończyć strajk głodowy.

Przeniesienie do szpitala wojskowego zaproponowało wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości. Inicjatywę tę poparła obecna prezydent Salome Zurabiszwili.

Czytaj więcej

Saakaszwili zostanie przeniesiony do szpitala wojskowego? Jest propozycja

- Ta decyzja jest całkowicie zgodna z wnioskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – powiedziała Zurabiszwili.

W mediach pojawiły się sprzeczne oświadczenia na temat stanu zdrowia byłego prezydenta. Zespół lekarzy, który powołała gruzińska rzeczniczka praw obywatelskich Nino Lomjaria przekazał, że Saakaszwili jest w stanie krytycznym. Zaprzeczyli temu lekarze z więzienia pod Tbilisi, w którym ostatnio polityk przebywał.

Zwolennicy Saakaszwilego wielokrotnie domagali się przeniesienia go do cywilnego szpitala. W efekcie prowadzonej głodówki były prezydent został przetransportowany niedawno z więzienia w Rustawi, w którym był osadzony, do więziennej kliniki pod Tbilisi.

Czytaj więcej

Micheil Saakaszwili. Więzień, który sprowadził chaos

Saakaszwili potajemnie przybył do Gruzji prawdopodobnie 29 września. 1 października został zatrzymany w Tbilisi. Gdy tylko trafił do więzienia w Rustawi, rozpoczął strajk głodowy, który pogorszył jego stan zdrowia.

Gruzińskie sądy wydały zaocznie w sprawie Saakaszwilego dwa wyroki, toczą się w jego sprawie także inne procesy. Przedstawiciele władz gruzińskich wielokrotnie zapowiadali, że zatrzymają go, gdy tylko przekroczy granicę. Posiadający ukraińskie obywatelstwo były prezydent uważa, że ​​jego uwięzienie jest nielegalne, a oskarżenia przeciwko niemu fałszywe i motywowane politycznie.

Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Polityka
Prezydent Iranu zapewnia, że jego kraj nie chciał zamordować Donalda Trumpa