Spór o Turów. Po rozmowach w Czechach Kurtyka zapowiada dalsze negocjacje

- Zrobimy wszystko, co będziemy mogli, żeby szybko uzyskać porozumienie - oświadczył minister klimatu i środowiska po rozmowach ze stroną czeską w sprawie Turowa. - Od środy nasze zespoły wracają do Pragi - zapowiedział Michał Kurtyka.

Publikacja: 27.09.2021 22:35

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka

Foto: PAP/Marcin Obara

zew

Przed tygodniem wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie, w którym zobowiązała Polskę do zapłaty na rzecz KE 500 tys. euro dziennie do czasu wykonania orzeczenia z 21 maja w sprawie zaprzestania wydobycia węgla w kopalni Turów.

Wieczorem w Czechach odbyła się kolejna tura rozmów polsko-czeskich w sprawie Turowa.

- Mieliśmy długie spotkanie z ministrem Richardem Brabecem, z jego zespołem. Przedstawiliśmy naszą propozycję, naszą ofertę - powiedział po zakończeniu poniedziałkowych rozmów minister.

Czytaj więcej

Spór o Turów. Kurtyka proponuje Czechom "konkretny sposób polubownego załatwienia sprawy"

- Uważamy, że nie ma na co czekać. Zgadzamy się, że należy w tym momencie przyspieszyć te rozmowy - dodał.

W środę ciąg dalszy rozmów

Michał Kurtyka zaznaczył, że wtorek jest w Czechach dniem wolnym od pracy.

- Od środy rano nasze zespoły wracają do Pragi. Będziemy tutaj dyskutować - zadeklarował szef resortu klimatu i środowiska.

- Zależy nam na szybkim porozumieniu, zależy nam na tym, aby jak najszybciej doprowadzić do tego, że ta sytuacja się wyklaruje, że będziemy mieli porozumienie i że lokalne społeczności po obydwu stronach granicy będą mogły odetchnąć pełną piersią. Taka jest nasza intencja - stwierdził Kurtyka.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto ponosi winę za Turów? Najczęściej wskazywano Polskę

- Zrobimy wszystko, co będziemy mogli, żeby szybko uzyskać porozumienie - oświadczył.

Kurtyka liczył na "polubowne załatwienie" sprawy

Przed rozpoczęciem rozmów minister mówił, że strona polska przyjechała do Czech, by "zaproponować rozwiązanie, konkretny sposób polubownego załatwienia" sprawy Turowa.

- To jest bardzo konkretna oferta wsparcia bezpieczeństwa ekologicznego dla mieszkańców regionu, to gwarancja dla nich dodatkowych inwestycji, gwarancja na to, że będą w stanie zabezpieczyć się przed tymi okolicznościami, których chcieliby uniknąć - przekonywał Kurtyka.

Po stronie polskiej w rozmowach uczestniczyli także wiceszef MSZ Paweł Jabłoński i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Spór o Turów

21 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu Czech z Polską.

20 września wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE, Rosario Silva de Lapuerta, wydała postanowienie, w którym zobowiązała Polskę do zapłaty na rzecz KE 500 tys. euro dziennie do czasu wykonania orzeczenia z 21 maja.

"Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów. Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego"- oświadczył rzecznik rządu Piotr Mueller.

Czytaj więcej

Rząd odpowiada TSUE: Nie zamkniemy kopalni w Turowie. Kara nieproporcjonalna

Zdaniem rządu Mateusza Morawieckiego, wstrzymanie prac kopalni miałoby "negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego dla milionów Polaków oraz dla całej Unii Europejskiej", a zamknięcie Turowa oznaczałoby także "ogromne problemy dla życia codziennego".

"Żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich. Bezpieczeństwo energetyczne należy właśnie do tego obszaru" - oświadczył polski rząd w reakcji na decyzję TSUE ws. kopalni Turów.

Polityka
Koniec eldorado Mentzena, a w Sejmie pik duopolu. Komu pomoże obniżenie składki zdrowotnej?
Polityka
Szymon Hołownia o awanturze w Sejmie: Obrzydzenie. Marszałek krytykuje również PO
Polityka
51 posłów PiS zapłaci za okrzyki pod adresem Romana Giertycha. Wśród ukaranych jest Jarosław Kaczyński
Polityka
Minister zdrowia tłumaczy dlaczego zmieniła zdanie ws. obniżki składki zdrowotnej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Prezydent Puław Paweł Maj: Każdy orlik w Polsce może zostać zamknięty