Mimo iż przepisy wprowadzające tzw. PIT dla młodych obowiązują już od kilku miesięcy, ich stosowanie wciąż sprawia trudności. W najnowszej interpretacji skarbówka potwierdziła, że przedsiębiorca, który spełni odpowiednie warunki, może zastosować zwolnienie z podatku dla pracowników spoza Polski.
Sprawa dotyczyła firmy, która zatrudnia Ukraińców na umowę zlecenia. Przebywają w Polsce legalnie (wiza, paszport biometryczny lub karta pobytu) oraz posiadają pozwolenie na pracę (oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub zezwolenie na pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydane przez wojewodę). Długość ich pobytu uzależniona jest od wizy oraz okresu pozwolenia na pracę. Ukraińcy złożyli pracodawcy oświadczenie o posiadaniu w Polsce centrum interesów życiowych.
Czytaj też: Zerowy PIT dla młodych do dnia ukończenia 26 roku życia
Przedsiębiorca ma wątpliwości, jak rozliczać pracowników, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Problematyczne jest określenie, czy zleceniobiorcy z Ukrainy są polskimi rezydentami dla celów podatkowych, ponieważ nie przedstawili certyfikatu rezydencji. Firma zapytała, czy w tej sytuacji może jako płatnik zastosować zwolnienie z podatku w stosunku do cudzoziemców, którzy nie ukończyli 26 lat.
Ulga dla wielu
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że takie rozwiązanie jest prawidłowe. Zaznaczył, że kluczowe w tej sprawie jest określenie miejsca zamieszkania podatnika, które decyduje o rozliczeniu. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są ci, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania. Rozliczają tu całość dochodów bez względu na położenie źródeł przychodów. Z kolei ten, kto ma miejsce zamieszkania za granicą, w Polsce rozlicza tylko uzyskane tu dochody (ograniczony obowiązek podatkowy).