Ministerstwo Finansów postanowiło od początku tego roku scentralizować przepływ wszystkich wpłat z tytułu podatków dochodowych i VAT. Dlatego do celów takich rozliczeń stworzono tzw. mikrorachunki podatkowe. Zamiast dotychczasowych wpłat na rachunki prowadzone przez właściwe dla podatnika urzędy skarbowe od 1 stycznia korzystamy wyłącznie z mikrorachunków. Dotyczy to też rozliczenia ryczałtowego PIT. Rachunki prowadzone przez urzędy skarbowe przestały działać z końcem 2019 r.
>> Poradnik "Rzeczpospolitej": wszystko o rozliczeniu ryczałtowym
Samo utworzenie takiego konta nie nastręcza trudności. Numer generuje się poprzez stronę https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Wystarczy podać tam PESEL lub NIP danego podatnika, a konto zostanie natychmiast utworzone. Gdyby podatnik zapomniał numeru tego konta, może za pomocą tej samej strony internetowej poznać go ponownie, podając swój PESEL lub NIP.
Mikrorachunek podatkowy jest tylko jeden i jest na stałe przypisany do podatnika. Zmieniając nazwisko czy swoje miejsce zamieszkania, siedzibę firmy, nie trzeba już sprawdzać adresu i numeru konta nowego urzędu skarbowego, wystarczy posługiwać się swoim indywidualnym numerem mikrorachunku.
Zmieniły się też terminy wpłat. W stanie prawnym obowiązującym do końca 2018 r. (i obowiązującym przy wpłacaniu na początku 2019 r. ryczałtu za grudzień 2018 r. lub za IV kwartał 2018 r.) ryczałt za grudzień lub za ostatni kwartał roku podatkowego musiał być wpłacany w terminie złożenia zeznania. Powodowało to, że wcześniejsze złożenie zeznania PIT-28 przyspieszało termin wpłaty ryczałtu za grudzień lub za ostatni kwartał roku podatkowego.