Przed odmową umorzenia zaległości podatkowej trzeba ocenić stan finansów - wyrok WSA w Kielcach

Miesięczne dochody, wydatki na leczenie i rachunki oraz na normalną egzystencję mają wpływ na spłatę zaległości podatkowych.

Publikacja: 12.03.2020 08:31

Przed odmową umorzenia zaległości podatkowej trzeba ocenić stan finansów - wyrok WSA w Kielcach

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uwzględnił skargę podatniczki, której samorządowy fiskus odmówił umorzenia zaległości.

Chodziło o samotną kobietę utrzymującą się z niecałych 2 tys. zł emerytury, która poprosiła o umorzenie zaległego podatku od nieruchomości za kilka lat. Urzędnicy uznali jednak, że mimo dokonywanych potrąceń komorniczych środki, które co miesiąc uzyskuje emerytka, zabezpieczają podstawy jej egzystencji. Poza tym ma dwóch dorosłych synów oraz męża, od których powinna wymagać partycypowania w kosztach utrzymania domu. W konsekwencji odmówiono jej umorzenia zaległego podatku.

Czytaj także:

Sąd nie rozstrzygnie o umorzeniu zaległości i rozłożeniu jej na raty

WSA uznał, że w spornej sprawie doszło do naruszenia zasady dwuinstancyjności, która nie jest wyłączona w sprawach dotyczących ulg uznaniowych. Organ odwoławczy rozpoznanie sprawy sprowadził do kontroli decyzji pierwszej instancji. Nie ustalił wydatków i nie rozważył, czy w świetle miesięcznych dochodów, konieczności ponoszenia wydatków na leczenie, opłacania rachunków i wydatków na normalną codzienną egzystencję skarżąca ma możliwość spłaty zaległości. Tymczasem trzeba przeanalizować, jaki wpływ wszystkie te okoliczności mają na przesłankę ważnego interesu podatnika. Wyrok nie jest prawomocny.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?