PIT 2012: W jednym zeznaniu można przekazać darowiznę dla jednej organizacji pożytku publicznego

W jednym zeznaniu można wybrać tylko jedną organizację. Jeśli ktoś składa kilka deklaracji, w każdej z nich może przekazać 1 proc.

Publikacja: 13.02.2012 06:55

Zasada jest prosta: składając jedno zeznanie można przekazać środki jednej uprawnionej organizacji pożytku publicznego.

Ani przepisy podatkowe, ani konstrukcja deklaracji nie pozwalają podzielić tej kwoty dla kilku podmiotów, niezależnie od tego, ile wynosi wyliczony przez nas 1 proc. podatku.

Małżonkowie, którzy składają wspólne zeznanie za 2011 r., muszą więc wspólnie ustalić, komu przekażą swoje wsparcie, podobnie jak rodzice rozliczający się z samotnie wychowywanym dzieckiem.

Jest jednak wielu podatników, którzy za 2011 r. będą składać dwa lub więcej zeznań. Oni są w lepszej sytuacji i mogą przekazać 1 proc. tylu organizacjom, ile wypełniają druków PIT. Darczyńcami mogą być nie tylko pracownicy, lecz także przedsiębiorcy, inwestorzy giełdowi oraz osoby sprzedające mieszkanie.

Rubrykę, w której można przekazać 1 proc. podatku, zawiera aż sześć formularzy. Są to:

Termin składania PIT-28 upłynął już 31 stycznia 2012 r. Pozostałe zeznania muszą trafić do urzędu do poniedziałku 30 kwietnia.

Przykład

Pani Marta składa za 2011 r. PIT-37 wspólnie z mężem, który podobnie jak ona ma przychody z pracy. W tym zeznaniu wspólnie wybrali jedną z fundacji zajmujących się pomocą dzieciom. Dodatkowo pani Marta składa PIT-38, w którym rozlicza kwotę ze sprzedaży akcji. W tym formularzu może wskazać inną wybraną przez siebie organizację, np. działającą na rzecz ochrony środowiska.

Aby przekazać 1 proc., należy wypełnić:

Niestety, nie wszyscy podatnicy mogą przekazać 1 proc. podatku na cele pożytku publicznego. Problem ten dotyczy osób rozliczanych przez płatnika, w wypadku pracowników – przez zakład pracy oraz w wypadku emerytów i rencistów – przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Według danych Ministerstwa Finansów 364 tys. osób rozliczyło się za 2010 r. za pośrednictwem zakładu pracy, a 5,7 mln osób przez organy rentowe. Jedyną możliwością, by przekazać 1 proc. PIT, jest złożenie zeznania samodzielnie.

Przykład

Pan Stefan złożył przed 10 stycznia wniosek PIT-12 o rozliczenie przez zakład pracy. Nie musi już nic robić, gdyż firma wypełni za niego wszystkie formalności związane z rozliczeniem za 2011 r. Jeśli jednak chciałby przekazać 1 proc. na rzecz wybranej OPP, musi samodzielnie wypełnić i złożyć PIT-37, w którym wpisze numer KRS tej organizacji.

Zasada jest prosta: składając jedno zeznanie można przekazać środki jednej uprawnionej organizacji pożytku publicznego.

Ani przepisy podatkowe, ani konstrukcja deklaracji nie pozwalają podzielić tej kwoty dla kilku podmiotów, niezależnie od tego, ile wynosi wyliczony przez nas 1 proc. podatku.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy