Nowość w rozliczeniach podatkowych. Uruchomiono aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy

Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej poinformowało w poniedziałek o uruchomieniu aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.

Publikacja: 27.01.2025 13:52

Wiceminister finansów, szefa KAS Marcin Łoboda, wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Małgorzata

Wiceminister finansów, szefa KAS Marcin Łoboda, wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Małgorzata Krok i naczelniczka Wydziału Departamentu Relacji z Klientami Ministerstwa Finansów Maria Chober

Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marcin Łoboda, podatnicy za pomocą e-Urzędu Skarbowego mogą wysyłać i odbierać dokumenty, uzyskiwać zaświadczenia czy zapłacić podatek.

- Dążymy do tego, żeby załatwianie spraw podatkowych było proste i przystępne dla każdego, dlatego otwieramy e-Urząd Skarbowy w aplikacji mobilnej - ogłosiła Małgorzata Krok, zastępca szefa KAS.

Jak zapowiedziano, aplikacja będzie wdrażana w kilku etapach. Na początek użytkownicy będą mieć dostęp do wszystkich usług na koncie osoby fizycznej.

Jakie możliwości daje podatnikom aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy

Jak wyjaśniła Małgorzata Krok, użytkownicy aplikacji będą uwierzytelniać się tylko raz. Podczas instalacji aplikacji e-Urząd Skarbowy na smartfonie wystarczy jednorazowe uwierzytelnienie jedną z metod dostępnych w usłudze login.gov.pl, np. profilem zaufanym. Następnie można zalogować się do aplikacji poprzez podanie PIN lub biometrii. - Dane osobowe nie są zapisywane na urządzeniu, w związku z tym są bezpieczne nawet w przypadku zgubienia telefonu - zaznaczyła Małgorzata Krok. Co więcej, aplikacja automatycznie wylogowuje użytkownika w przypadku braku aktywności, co ma dodatkowo zwiększać bezpieczeństwo danych, które są dostępne w e-Urzędzie Skarbowym.

Dla piętnastu najczęściej składanych dokumentów udostępnione zostały kreatory, które ułatwiają formułowanie pism i pomagają w ich składaniu. Aplikacja umożliwia  składanie deklaracji PIT, CIT, VAT, PCC, SD, formularzy rejestracyjnych i dotyczących SME. Co istotne, nie wymagają one podpisu elektronicznego (uwierzytelnienie następuje po zalogowaniu się do aplikacji). Aplikacja daje też możliwość płatności podatku bezpośrednio po wysłaniu deklaracji (przelewem on-line lub BLIKIEM).

Małgorzata Krok wyjaśniła, że aby skorzystać z udogodnień, które oferuje e-Urząd Skarbowy i aplikacja mobilna, konieczne jest wyrażenie zgody na e-korespondencję. - To wygodna usługa, która umożliwia odbiór dokumentów, które wysyłają organy podatkowe – wyjaśniła.

Po wyrażeniu zgody na e-Korespondencję użytkownicy mogą także odbierać dokumenty od organów podatkowych na swoim smartfonie. Informację o przychodzącej korespondencji otrzymają sms-em i/lub e-mailem.

Użytkownik znajdzie w aplikacji także informacje o złożonych deklaracjach podatkowych i pismach wysłanych do organów podatkowych. W przypadku dokumentów złożonych elektronicznie możliwe jest ich przeglądanie i pobieranie na smartfona. - W aplikacji znajdziemy również historię składanych deklaracji, informacje o rozliczeniach i zwrotach podatku, a także dostępny będzie tam raport podatnika, czyli kompleksowa informacja podatkowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą - dodała zastępca szefa KAS.

Czytaj więcej

Urząd skarbowy może rozliczyć PIT za podatnika. Kiedy lepiej zrobić to samemu?

Jak pobrać aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy

Jak podje KAS, aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy jest dostępna w trzech językach – polskim, angielskim i ukraińskim. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store. Działa na telefonach z systemem operacyjnym Android w wersji nie niższej niż 9.0 (zalecana najnowsza dostępna na rynku) oraz iOS w wersji nie niższej niż 13.

KAS zapowiada kolejne nowe funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym

Podczas poniedziałkowej konferencji zapowiedziano, że w kolejnych etapach planowane jest dodanie nowych funkcjonalności, zarówno w aplikacji mobilnej, jak i e-Urzędzie Skarbowym. Wśród nich wymieniono:

  • dostęp do konta organizacji w aplikacji mobilnej
  • płatność kartą (obok BLIK i przelewów on-line)
  • zarządzanie pełnomocnictwami ogólnymi (składanie, zmienianie, odwoływanie, przeglądanie)
  • udostępnienie konta osoby fizycznej (przyznanie dostępu do wybranych informacji na swoim koncie np. dla księgowej, pełnomocnika)
  • czatbot, który pomoże w nawigacji po serwisie
  • kolejne wstępnie wypełnione deklaracje, które można składać bez podpisu elektronicznego

Czytaj więcej

Będzie nowy sposób rozliczenia PIT. Ważne zmiany od 2025 roku

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marcin Łoboda, podatnicy za pomocą e-Urzędu Skarbowego mogą wysyłać i odbierać dokumenty, uzyskiwać zaświadczenia czy zapłacić podatek.

- Dążymy do tego, żeby załatwianie spraw podatkowych było proste i przystępne dla każdego, dlatego otwieramy e-Urząd Skarbowy w aplikacji mobilnej - ogłosiła Małgorzata Krok, zastępca szefa KAS.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Bezkarny prokurator miał dostać milion złotych łapówki. Po decyzji SN może być ścigany
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Jest decyzja sądu ws. zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe