Termin na rozliczenie ze skarbówką za 2023 r. minął 30 kwietnia. Co mają zrobić ci, którzy dopiero teraz przypomnieli sobie o tym obowiązku?
Czynny żal powinien uchronić przed grzywną
- Wraz z zeznaniem złożyć tzw. czynny żal. Czyli pismo informujące o przekroczeniu terminu, które powinno uchronić przed karą. Najlepiej to zrobić jak najszybciej, nie czekając na wezwanie z urzędu skarbowego. Czynny żal jest bowiem skuteczny tylko wtedy, gdy fiskus nie wie jeszcze o naszym przewinieniu - tłumaczy Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Vialto Partners.
Tak wynika z art. 16 kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi, że zawiadomienie o przekroczeniu terminu nic nam nie pomoże, jeśli fiskus „miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego”. Jak czytamy w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów na portalu biznes.gov.pl, nie skorzystamy z czynnego żalu, jeśli zostaliśmy już wezwani do urzędu albo rozpoczęto czynności sprawdzające. Ministerstwo przypomina też, że wraz z pismem należy dopełnić obowiązku, czyli złożyć zeznanie. Jeśli wynika z niego dopłata, należy ją uiścić „najpóźniej w terminie wyznaczonym przez urząd”.
Czytaj więcej:
Czynny żal można złożyć w e-Urząd Skarbowy
Jak złożyć czynny żal? Najprościej przez swoje konto w e-Urząd Skarbowy. Można też na papierze albo ustnie podczas wizyty w urzędzie (zostanie to zapisane w protokole).