Będą zmiany w ordynacji podatkowej. Zgodne z wyrokami TSUE

Skarbówka będzie musiała oddać podatek, który jej się nie należał, wraz z pełnymi odsetkami.

Publikacja: 18.03.2024 18:14

Będą zmiany w ordynacji podatkowej. Zgodne z wyrokami TSUE

Foto: PAP/Paweł Kula

Rząd chce zmienić zakwestionowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przepisy. Informacja o projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej trafiła już do wykazu prac legislacyjnych.

Jak liczyć odsetki od nadpłaty

Pierwsza zmiana dotyczy przepisu mówiącego o tym, jak liczyć odsetki od nadpłat powstałych wskutek orzeczenia TSUE stwierdzającego niezgodność polskich regulacji z unijnymi. Wynika z niego, że jeśli złożyliśmy wniosek o zwrot podatku po upływie 30 dni od publikacji sentencji wyroku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, oprocentowanie jest ograniczone. Odsetki liczy się od dnia powstania nadpłaty tylko do 30 dnia od publikacji sentencji orzeczenia.

W wyroku z 8 czerwca 2023 r. (sygn. C-322/22) TSUE uznał jednak, że przepisy nie mogą ograniczać w czasie, a w niektórych wypadkach wręcz wyłączać, możliwości uzyskania odsetek od nadpłaty.

Co się zmieni? Oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE ma przysługiwać za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu. Niezależnie od momentu złożenia wniosku. Taka sama reguła przyjęta zostanie w odniesieniu do nadpłat powstałych wskutek wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Gdzie nadać pismo do urzędu

Druga zmiana związana jest z wyrokiem TSUE z 27 marca 2019 r. (sygn. C-545/17). Nowe przepisy mają rozszerzyć domniemanie zachowania terminu przy wnoszeniu pism do skarbówki. Dotyczyć będą pism:

− nadanych do organów podatkowych u dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe i dowolnego podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej,

− otrzymanych przez dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej.

Projekt w tej sprawie ma być przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2024 r.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?