Jak można opodatkować świat wirtualny

Choć metaverse to rzeczywistość całkowicie sztuczna, można w niej zarobić prawdziwe pieniądze. A skoro tak, prędzej czy później zainteresuje się nią także fiskus.

Publikacja: 15.11.2022 06:52

Jak można opodatkować świat wirtualny

Foto: Adobe Stock

Metaverse to koncepcja stworzona początkowo w twórczości science fiction, oznaczająca świat wirtualny, w którym ludzie kontaktują się ze sobą za pośrednictwem swoich awatarów. W ostatnich latach staje się coraz bardziej realna, a różne firmy technologiczne rozwijają swoje projekty. Najbardziej znana jest propozycja wirtualnego świata, nad którą pracuje firma Marka Zuckenberga (rok temu zmieniła nawet nazwę na Meta). Ale już dwadzieścia lat temu podobny wirtualny świat stworzyła spółka Linden Research. Jak wskazuje jego nazwa: „Second Life”, poprzez swoje awatary użytkownicy prowadzą w nim „drugie życie”. Choć jednak aktywność ta jest całkowicie wirtualna, pozwala osiągnąć jak najbardziej realne dochody. Według danych BBC, w ciągu ostatnich 12 miesięcy na nieruchomości w Metaverse wydano co najmniej 2 mld funtów. Z kolei w raporcie przygotowanym przez kancelarię Kochański & Partners, w 2021 r. transakcje na rynku nieruchomości w Metaverse przekroczyły 500 mln dol.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?